به روز شده:  16:03 گرينويچ - چهارشنبه 12 مه 2010 - 22 اردیبهشت 1389

پرگار - اخلاق و مذهب

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا دین به سلامت اخلاقی جامعه کمک می کند؟ دین اخلاق را تقویت می کند یا تخریب؟

در اولین برنامه، شرکت کنندگان در پرگار رابطه دین و اخلاق را به بحث می گذارند. اخلاق مجموعه ارزش هایی ست که مناسبات فرد با دیگران را شکل می دهد. اخلاق وقتی مفهوم می یابد که در دنیای فرد مشغله یی پیدا می شود به نام "دیگری". در این حوزه اجتماعی دین چه نقشی می تواند ایفا کند؟ بسیاری از دینداران می گویند دین پیش ار هر چیز برای رستگاری فرد است. در این صورت آیا می توان از آن برای تنظیم روایط فرد با دیگران بهره گرفت؟ اگر دین برای تلطیف رابطه فرد با خدای اوست آیا می توان از آن برای تلطیف اجتماع کمک گرفت؟ اگر جواب با سوال منفی ست از دین چه می ماند؟ آیا محدود کردن دین به رابطه فرد با آفریدگارش و کنار گذاشتن آن از حوزه اخلاق، دین را از پیام اجتماعی آن تهی نمی کند؟

در پرگار این هفته دو صاحبنظر، ابوالقاسم فنایی، نو اندیش دینی و نویسنده کتاب "دین در ترازوی اخلاق" و محمد رضا نیکفر فیلسوف سکولار و نویسنده کتاب "خشونت، حقوق بشر، جامعه مدنی"، به سوال های دو پرسشگر و داریوش کریمی، مجری برنامه، جواب می دهند. محمد حسین قدیانی و محمد سفریان می پرسند رابطه اخلاق دینی با خشونت دینی چیست و می پرسند آیا اخلاق را می توان مجموعه یی ثابت از قواعد رفتاری دانست و اگر جواب منفی است آیا می توان از دین در تنظیم این روابط کمک گرفت.

نغز آنکه هر دو صاحبنظر در برنامه می گویند دین نمی تواند منبعی باشد برای استخراج مبانی اخلاقی. اما یکی از آنان از نقش دین درتقویت اخلاق دفاع می کند حال آنکه دیگری با این استدلال که دین گاه می تواند اخلاق را تخریب کند، به نتایج دیگری می رسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.