به روز شده:  11:12 گرينويچ - سه شنبه 18 مه 2010 - 28 اردیبهشت 1389

ایرانیان و ملت‌های همسایه

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آیا رفتار و نگرش ایرانی ها به ملت های همسایه متکبرانه است؟ نگاه ایرانی ها به کدام سو ست؟ دوست دارند خود را کجا و نزدیک به چه فرهنگ هایی ببینند؟

اگراز غالب ایرانی ها درمورد ملت های همسایه بپرسید خواهند گفت که دوست دارند در"صلح و صفا" با همسایگان زندگی کنند. ولی آیا این "صلح" با "صفا" همراه هست؟ آیا ایرانی ها در تقابل با ملت های همسایه خود را تعریف می کنند یا تعامل با آنها؟ آیا ایرانی ها ملت های همسایه را در مرتبه یی پایین تر قرار می دهند؟

در پرگاراین هفته داریوش کریمی از مهمانان ایرانی و افغان می پرسد اگرچنین رفتارتکبرآمیزی را می توان درمیان ایرانی ها یافت، ریشه آن را کجا باید جست؟ آیا این تکبر عنصری ماندگار از هویت ایرانی ست یا پدیده یی گذرا و حاصل فراز و فرود مناسبات ایرانی ها در چند دهه اخیر؟

حضور میهمانان افغان در کنار دو مهمان ایرانی باعث می شود در این برنامه بحث بیشتر برمناسبات ایرانی ها و افغان ها به عنوان یکی از مصداق های اصلی روابط ملت ایران و ملت های همسایه متمرکز شود.

لطیف پدارم، شاعرافغان که به حوزه سیاست هم وارد شده و در انتخابات اخیرافغانستان نامزد ریاست جمهوری بود در جواب سوالات مسیح علی نژاد و خدیجه عباسی، پرسشگران برنامه، می گوید مناسبات ایرانی ها با افغان ها را نه "نگاه از بالا به پایین" بلکه "نگاه تمایز ساز" می توان توصیف کرد.

با این حال او از هوشنگ گلشیری نویسنده ایرانی نقل می کند که "تمایل ما ایرانی ها به هنر و فرهنگ غرب باعث شد از همسایگان خود غافل بمانیم."

اما سعید پیوندی جامعه شناس ایرانی در دانشگاه پاریس معتقد است که ایرانی ها به واقع نگاه متکبرانه یی به ملت های همسایه دارند. او روایت خاص ایرانی ها از تاریخ خود را عامل بازتولید "حس برتری " می داند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.