به روز شده:  17:07 گرينويچ - دوشنبه 24 مه 2010 - 03 خرداد 1389

پرگار - اعدام در ملاء عام

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چرا ایران یکی از معدود کشور هایی ست که در آن مجرمان در ملاء عام به دار آویخته می شوند؟

بر اساس گزارش سازمان های بین المللی، سال گذشته چهارده نفر در ایران در ملاء عام دار زده شدند. این گزارش ها آمار واقعی دار زدن در ملاء عام را بیش از این می دانند، چرا که خبر تعدادی از این مجازات ها بخصوص در مناطق دور افتاده ایران به رسانه های عمومی نمی‌رسد.

برای خیلی‌ها در ایران اجرای این مجازات در ملاء عام تکان دهنده است، بخصوص که مجازات اعدام در بسیاری از کشور های جهان لغو شده است.

ولی عکس ها و فیلم هایی که از دار زدن در ملاء عام در ایران منتشر شده نشان می‌دهد که این مجازات تماشاچی دارد. چرا؟ چرا عده‌ ای، هر چند قلیل، به تماشای این مجازات علاقمندند؟ آیا از تماشای دار زدن در ملاء عام به همان اندازه استقبال می شود که در سال‌های اولیه اجرای آن؟

ازمهمانان این هفته پرگار می‌پرسیم که دار زدن در ملاء عام ریشه در قوانین مذهبی دارد یا در سنت؟ یا هیچیک از این دو نیست بلکه نوعی تدبیر دولتی ست در مقابله با جرائم.

در این برنامه سامان ضیا ظریفی مسئول بخش آسیایی سازمان عفو بین الملل و حامد یوسفی پژوهشگر فرهنگ سیاسی ایران به پرسش های یاسر روستایی دانشجوی حقوق و بهار حاتمی فارغ التحصیل حقوق جواب می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.