به روز شده:  12:38 گرينويچ - پنج شنبه 27 مه 2010 - 06 خرداد 1389

سکولاریسم

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در چند سال اخیر کمتر لفظی را می توان یافت که به اندازه سکولاریسم در محافل سیاسی ایران تکرار شده باشد. آنها که خواهان سکولاریسم هستند آن را شرط ایجاد جامعه ای می دانند که مفهوم شهروند را سنگ بنای خود قرار می دهد، نظمی که با محدود کردن دین به حوزه شخصی، تامین حقوق شهروندان را با هر گرایش اعتقادی هدف خود می داند.

شماری از مخالفان سکولاریسم آن را کالایی وارداتی می دانند که ابزار حذف دین از اجتماع می شود و در نهایت دین را از حوزه زندگی شخصی هم بیرون می راند. اما همه مخالفت ها با سکولاریسم به این خلاصه نمی شود. بعضی ها با تعبیر روشنفکران غیر دینی از سکولاریسم مخالفند و می گویند سکولاریسم در حال تبدیل شدن به یک ایدئولوژی تمامیت خواه دیگر است.

از مهمان های پرگار می پرسیم سکولاریسم چیست و چه تعابیری از آن با شرایط کنونی جامعه ایران مناسبت بیشتری دارد؟

در این برنامه محمد رضا نیکفر، فیلسوف سکولار و داریوش محمد پور پژوهشگر علوم سیاسی به پرسش های داریوش رجبیان و وحید آیت اللهی جواب می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.