به روز شده:  09:44 گرينويچ - سه شنبه 08 ژوئن 2010 - 18 خرداد 1389

طبقه متوسط و جنبش سبز

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آیا طبقه متوسط شهری توانسته طبقات پایین را جذب خواست های مدنی خود کند؟

در آستانه یک سالگی جنبش سبز یکی از پرسش های اصلی در نقد آن به میزان فراگیری مطالبات مدنی طرح شده در این جنبش مربوط می شود. آیا طبقه متوسط شهری ست که موتور محرک جنبش های مدنی از جمله جنبش سبز است؟ زبان طبقه متوسط شهری در ایران زبان تجدد خواهی ست. آیا این زبان را همه می فهمند؟ آیا آزادی های مدنی مثل آزادی بیان و اجتماعات به خواست های عمومی، از جمله خواست های طبقات پایین دست، تبدیل شده؟ تا چه حد ممکن است خانوارهای کم در آمد این خواست ها را لوکس و نا آشنا بپندارند؟ به زبان دیگر، ازمیهمانان این هفته پرگار می پرسیم آیا طبقه متوسط شهری رهروی ست تنها در حرکت به سوی تجدد گرایی؟

در این برنامه داریوش کریمی و مخاطبان حاضر در برنامه از فرهاد خسرو خاور، جامعه شناس، و ملیحه محمدی، فعال و تحلیل گر سیاسی، می پرسند تا چه حد تمامی اقشار و طبقاتی که خواهان نظمی عادلانه هستند جنبش سبز را جنبش خود می دانند؟ این بحث به تعریف و ماهیت طبقه متوسط شهری در ایران هم بستگی مستقیم دارد.

سولماز زیدی، معمارمقیم لندن، می پرسد آیا این طبقه را می توان به سادگی توصیف کرد و آیا در شرایط کنونی ایران و با فشاراقتصادی و محدودیت های فرهنگی که بر طبقه متوسط وارد می شود این طبقه توش و توان کافی برای رهبری جنبش های اجتماعی را دارد؟ احمد زرین آباد فارغ التحصیل فنی نیز بر این نکته پا فشاری می کند که گفتمان طبقه متوسط گفتمانی سیاسی بوده، گفتمانی که کمتر بیانگر خواسته های عدالت جویانه طبقات پایین بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.