به روز شده:  09:53 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئن 2010 - 01 تیر 1389

پرگار - تصوف در ایران

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

تصوف در ایران

آیا تصوف جاذبه اندیشه ایرانی است یا عامل درنگ و چه بسا توقف آن؟

نقل است که از بایزید بسطامی پرسیدند درویشی چیست؟ گفت "آنکه کسی را در کنج خویش پای در گنجی فرو شود". این نگاه به درون و باطن گرایی، تا چه حد با روح و روان انسان ایرانی عجین شده؟ رد پای تصوف را کجاها، در کدام زوایای فرهنگ ایرانی و در کدام ظواهر انسان ایرانی می توان دید؟ آیا در جهان کنونی هم می توان از آمیختگی روح ایرانی با تصوف سخن گفت؟ و آیا تصوف می تواند انسان مدرن پرسشگر را دستگیر و مددکار باشد؟

اگر عصاره تصوف عبارتست از رسیدن به حق با عشق و شهود، و نه با عقل و برهان، آیا می توان از سازگاری تصوف با نیازهای بشر امروزی دم زد، بشری که تلاش می کند عقل را قطب نمای خود کند؟

در یک کلام از مهمانان برنامه می پرسیم آیا تصوف مایه اعتلای انسان ایرانی ست؟

داریوش آشوری نویسنده کتاب هایی چون عرفان و رندی در شعر حافظ و لئونارد لویزن پژوهشگر ادبیات و تصوف دردانشگاه اگزتر انگلستان و گردآورنده مجموعه یی دو جلدی با عنوان میراث تصوف مهمانان پنل اول برنامه این هفته هستند. داریوش آشوری معتقد است باید به نقد کارکرد اجتماعی تصوف پرداخت و لئونارد لویزن که خود آمریکایی ست معتقد است ایرانیان باید میراث تصوف را پاس بدارند چرا که این میراث حتی در جهان امروز نیز میتواند مددکار آنها باشد.

مهتاب دانش و آزاده اسدی، مهمانان پنل دو هم پرسشهای خود را در این زمینه مطرح میکنند و بدنبال جواب این پرسش هستند که نقش تصوف در دنیای امروز چیست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.