به روز شده:  10:19 گرينويچ - سه شنبه 29 ژوئن 2010 - 08 تیر 1389

پرگار - فمینیسم اسلامی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

فمینیسم اسلامی

فمینیسم تازه به جوامع مسلمان قدم گذاشته، هر چند دفاع از حقوق زنان در جوامع مسلمان احتمالا به قدمت تاریخ این جوامع است. در این صورت آیا به فمینیسم اسلامی تازه واردی که لباس آشنا به تن کرده نیازی هست؟

فمینیسم یعنی جنبش و جهانبینی دفاع از حقوق زنان، هنوز بسیاری با این واژه انس نگرفته اند و با این مفهوم کنار نیامده اند که لفظ و مفهوم جدید فمینیسم اسلامی ظاهر می شود.

گفته می شود فمینیسم اسلامی یعنی تلاش برای استخراج قوانین مدافع زنان از دل آموزه های اسلامی. ولی آیا چنین ترکیبی جان می گیرد؟ آیا در فمینیسم اسلامی تناقضی اساسی نهفته نیست؟ آیا در نهایت تلاش دینداران مدافع حقوق زن مایه رضایت عموم زنان و عموم دینداران خواهد شد؟ آیا مثلا برای رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در ایران، نیازی به فمینیسم اسلامی هست؟ یا می توان گفت که فمینیسم بدون صفت اسلامی تبدیل به یک کالای بیگانه می شود.

اینها سوال هایی ست که با مهمانان پرگار، زیبا میر حسینی کارشناس مطالعات زنان در کشور های اسلامی و شادی صدر حقوقدان در میان می گذاریم. دیگر مهمانان پرگار، معصومه فرجی و مسیح علی نژاد هم در طول برنامه پرسشهای دیگری را در این زمینه مطرح می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.