به روز شده:  10:59 گرينويچ - سه شنبه 06 ژوئيه 2010 - 15 تیر 1389

پرگار - مدرنیته

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

آیا از مدرنیته گریزی نیست؟ آیا مدرنیته ایستگاهی ست که همه جوامع باید از آن عبورکنند؟

یکی از رویکرد های اصلی در توضیح مجموعه تحولات صد سال اخیر ایران، از انقلاب مشروطه تا جنبش سبز، این است که آن را تلاش برای حرکت به سوی مدرنیته قلمداد کنند. این رویکرد مدرنیته را در یک تعریف کلی کوشش عقلانی انسان برای تعیین سرنوشت خود و کسب حقوق بشر تعریف می کند. در این تعریف عقل انتقادی و انسان محوری جایگاه ویژه یی دارند.

اما این توضیح تحولات صد سال اخیر ایران و چه بسا این تعریف از مدرنیته حاصل نوعی شیفتگی به مدرنیته نیست؟ آیا شیفتگی به مدرنیته نسخه یی تازه از غربزدگی نیست؟

از مهمانان برنامه می پرسیم، تجربه مدرنیته تجربه یی ست گریز ناپذیر یا می توان بدون فدا کردن آرمان های عدالت جویانه و آزادی طلبانه از آن پرهیز کرد.

مهمانان پنل یک، داریوش آشوری نویسنده و پژوهشگر علوم انسانی و احمد صدری استاد جامعه شناسی در دانشگاه ایلنوی آمریکا هردو معتقدند که از مدرنیته گریزی نیست.

مهمانان پنل دو هم پرسشهایی در این زمینه مطرح میکنند. طاهر شاران از چگونگی تطبیق مدرنیته با شرایط بومی و اقلیمی جوامع مختلف میپرسد و سوال سعید آذیش این است که چرا برخی سعی در مبارزه با مدرنیته دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.