به روز شده:  11:49 گرينويچ - سه شنبه 13 ژوئيه 2010 - 22 تیر 1389

پرگار - پرهیز از خشونت

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

آیا پرهیز از خشونت در مبارزه با دولتی که از کاربرد خشونت پرهیز نمی کند به نتیجه می رسد؟ آیا پرهیز از خشونت را برای هر شرایطی می توان تجویزکرد؟

در یک سال و اندی که از انتخابات ریاست جمهوری گذشته، خیابان های چندین شهر بزرگ ایران صحنه خشونت بوده. چیزی که این دوره پر تلاطم آشکار کرد، چیزی که طرفداران و مخالفان دولت کنونی بر سر آن توافق دارند، این است که دستگاه های امنیتی نظام هرگاه لازم بدانند از کاربرد خشونت علیه مخالفان هراسی ندارد. این خشونت از جمله دلایل اصلی افول اعتراض های خیابانی شمرده شده و همین باعث شده در میان معترضان در مورد روش پرهیز از خشونت بحث های جدی در گیرد.

عده یی می گویند پرهیز از خشونت، رویه یی که جنبش سبز پیشه کرده، یک رویه عملی نیست. آیا پرهیز از خشونت را می توان برای هر نوع شرایط سیاسی توصیه کرد؟ اصولا چه چیز را می شود خشونت نام نهاد؟ آیا بین انواع خشونت باید تمایز قائل شد؟

این سوال ها را با مهمان های این هفته در میان می گذاریم. در پنل اول رامین جهانبگلو استاد فلسفه سیاسی و آرش نراقی استاد فسلفه و دین به سوالات مخاطبان خود نگار مرتضوی و بورگان نظامی پاسخ میدهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.