به روز شده:  11:59 گرينويچ - سه شنبه 20 ژوئيه 2010 - 29 تیر 1389

پرگار - موانع دمکراسی در ایران

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

موانع دمکراسی در ایران چیست؟ نظام های غیر دمکراتیک در ایران حیات خود را مدیون چه هستند؟

ایران در صد سال اخیر دو انقلاب دیده است. در فاصله این انقلاب ها، مردان و زنان ایرانی تشنه دمکراسی، راه های غیر انقلابی را هم با صبر و حوصله آزموده اند.

از تلاش در درون نظام های غیر دمکراتیک برای اصلاح آن ها، تا فعالیت مدنی در خارج از این نظام ها؛ از چانه زنی سیاسی در محافل بالای قدرت، تا فشار از پایین و سیاست به شیوه خیابانی.

اما برای جوانانی که در یک سال اخیر در کانون این تلاش ها بوده اند، گویی هیچ یک از این شیوه ها نتیجه نداده است، چرا؟ چرا روند استقرار دمکراسی برای ایرانیان خواهان این نظم به ظاهر نتایج چندانی نمی دهد؟

از مهمانان برنامه می پرسیم برای یافتن موانع دمکراسی کجاها را باید جستجو کرد؟ ساختار نظام های سیاسی حاکم بر ایران یا فراتر از آن؟

عباس میلانی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه استنفورد آمریکا و اکبر گنجی فعال و تحلیل گر سیاسی در این برنامه به سوالات مخاطبان خود صدرا شهاب و حامد فرمند پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.