به روز شده:  12:13 گرينويچ - سه شنبه 27 ژوئيه 2010 - 05 مرداد 1389

پرگار - اسلام و سیاست

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

از انقلاب ایران تاکنون، شاید هیچ بحثی به اندازه رابطه اسلام و سیاست باعث تهییج طرفداران و مخالفان نظام اسلامی حاکم بر ایران نشده است. در یک سو طرفداران نظام اسلامی می گویند سیاست مسلمانان عین دیانت آنان است، در سوی دیگر گفته می شود اسلام بسیار فراتر از سیاست است و سیاست در قلب آموزه های اسلامی قرار ندارد. اما ساده انگاری است اگر بگوییم که در این بحث، دو قطب کاملا متمایز رودرروی هم قرار دارند.

هستند روشنفکران غیر دینی مخالف نظام اسلامی که می گویند ادعای مسلمانان حاکم در مورد رابطه تنگاتنگ سیاست و دیانتشان را می پذیرند. از نظر آنان پروژه اسلام غیر سیاسی پروژه ای نیست که بتواند به آموزه های اسلامی وفادار بماند.

سعید امیر ارجمند و عبدی کلانتری به این سوال پاسخ می دهند که آیا اسلام و سیاست جدایی ناپذیرند؟ از آنها پرسیده ایم آیا تلاش نواندیشان دینی در طرح اسلام غیر سیاسی عبث است؟

محمد علی کدیور و علی هریسچی مهمانان دیگر این برنامه، سوال هایی را در این زمینه مطرح کرده اند که شاید سوال های بسیاری از علاقمندان به این بحث باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.