به روز شده:  09:30 گرينويچ - چهارشنبه 18 اوت 2010 - 27 مرداد 1389

پرگار - لباس شخصی ها

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"لباس شخصی ها" کی هستند، گروهی با هویت و خاستگاه مشخص اجتماعی، یا دار و دسته یی بی ریشه اما با کارکرد موثر سیاسی؟

رنگ پاشیدن بر در و دیوار منزل مهدی کروبی و حمله به آرامگاه پدر محمد خاتمی، رفتار مرسوم سیاسی نیست. شاید تهدید به توپ بستن مجلس هم رفتار مرسوم سیاسی نباشد. ولی حمله به اجتماعات با چوب و چماق رفتاری ست آشنا و مرسوم. گروهی که این طیف از رفتار های سیاسی را از خود نشان می دهد در ایران به "لباس شخصی ها" شهرت یافته. در لفظ لباس شخصی، این نکته نهفته ست که نیرویی است امنیتی اما نه در لباس فرم امنیتی. آیا چنین نگاهی لباس شخصی ها را به کارکرد صرف سیاسی امنیتی آن ها تقلیل نمی دهد؟ آیا این گروه نماینده یک قشر مشخص اجتماعی نیست؟ به عبارت دیگر، در بحث لباس شخصی ها ما از یک گروه کوچک و خشن و سازمان یافته حرف می زنیم، که هر گاه لازم باشد به میدان کشانده می شود و هر گاه لازم باشد از صحنه خارج می شود، یا با گروهی که نماینده یک قشر اجتماعی ریشه دار و قابل توجه است؟

از مهمانان پرگار می پرسیم، رابطه این گروه با روحانیت حاکم و نظام جمهوری اسلامی چیست؟ آیا روحانیون مرهون این گروهند، آنان را در خدمت دارند و در عین حال کنترل می کنند، یا از آنان حساب می برند؟

در پنل اول مهرداد درویش پور استاد جامعه شناسی و حامد یوسفی پژوهشگر فرهنگ سیاسی به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، آزاده اسدی و شاهین پرویزی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.