به روز شده:  19:51 گرينويچ - شنبه 07 اوت 2010 - 16 مرداد 1389

پرگار - اروتیسم در فرهنگ ایرانی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

اروتیسم در فرهنگ ایرانی

اروتیسم یعنی نگاه عاشقانه و زیبایی شناسانه به تن. این نگاه چه جایگاهی در فرهنگ ایرانی دارد؟

در فرهنگ ایرانی می توان در مورد روح و روان آدمی حرف زد، بحث کرد، فریاد زد، اما آنگاه که از تن آدمی صحبت به میان می آید حرف ها به زمزمه تبدیل می شود. تن باید پوشیده بماند و با پوشیده گویی باید از آن سخن گفت. شاید به همین دلیل اروتیسم که نگاه عاشقانه و زیبایی شناسانه به تن است در فرهنگ ایرانی مفهومی غریب به نظر می رسد. اما آیا این غرابت به این معناست که اروتیسم هیچ جایی در فرهنگ ایرانی نداشته است؟ آیا می توان نطفه نگاه عاشقانه و زیباجویانه به تن را در سنت و فرهنگ ایرانی یافت؟ آیا فرهنگ و سنت ایرانی می تواند به چالش هایی جواب دهد که جهان بی پرده کنونی در ارتباط با تن مقابل فرد قرار می دهد؟ اصلا آیا نیاز هست فرهنگ ایرانی با نگاه اروتیک به تن کنار بیاید؟

این ها سوال هایی ست که با مهمانان پرگار در میان می گذاریم.

آرش نراقی استاد فلسفه در دانشگاه موراویای پنسیلوانیا، نواندیشی که در تالیفات خود سعی در یافتن رابطه معنویت دینی با مفاهیم معاصر دارد و مهدی خلجی پژوهشگر مسائل اسلامی و نویسنده کتاب "ناتنی"، کتابی که تن آگاه خوانده شده، به سوالات پرسشگران برنامه، لیلا موری و لوا زند جواب می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.