به روز شده:  14:38 گرينويچ - سه شنبه 07 سپتامبر 2010 - 16 شهریور 1389

هولوکاست و اروپا

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

شصت سال بعد از هولوکاست، تردید کردن در مورد آن در اروپا ممنوع است. آیا این، نقض آزادی بیان نیست؟ زمان آن نرسیده که اروپا از سایه سنگین هولوکاست رهایی یابد؟

اندک زمانی بعد از آنکه ابعاد هولناک هولوکاست، کشتار وسیع یهودیان توسط آلمان نازی، روشن شد، تئودور آدورنو فیلسوف آلمانی نوشت که بعد از هولوکاست شعر گفتن برابر است با بربریت. آیا بار گناه ناشی از روشن شدن جنایات آلمان نازی یهودی ستیز بود که به شکل ممنوعیت ابراز تردید در مورد هولوکاست از آلمان و اطریش و فرانسه گرفته تا لهستان و مجارستان ظهور کرد؟ طرفه آنکه بعد از پایان جنگ دوم جهانی و سقوط آلمان نازی، کشتار یهودیان اینجا و آنجا در اروپا هنوز اتفاق می افتاد. آیا ترس ناشی از امکان تکرار هولوکاست بود که به این سیاست انجامید؟

ولی با گذشت بیش از نیم سده از هولوکاست، نباید اروپا که منادی حقوق بشر از جمله حق آزادی بیان است، در این سیاست تجدید نظر کند؟ از سوی دیگر، آیا ابراز تردید در مورد هولوکاست صرفا یک تردید علمی و بدور از غرض سیاسی و نژادی ست؟

این سوال ها را با مهمانان پرگار در میان می گذاریم. در پنل اول مهری نیکنام پژوهشگر یهودی و بهمن نیرومند، نویسنده و روزنامه نگار مقیم آلمان به سوالات مخاطبان خود، یاسر روستایی و سعید فراروی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.