به روز شده:  10:52 گرينويچ - پنج شنبه 16 سپتامبر 2010 - 25 شهریور 1389

اروپا و اسلام هراسی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در فرانسه برقع ممنوع می شود. در سوئیس ساخت مناره مساجد ممنوع می شود. خانم وزیر در هلند دیدارش با رهبران مسلمانان کشور را به دلیل امتناع آن ها از دست دادن با او لغو می کند. آیا اروپا دچار هراس از اسلام شده؟

آنجا که بحث از تساهل دینی و قومی ست اروپا را می توان قاره یی نامید پیشرو اما با وجدانی ناراحت. این تعبیری ست که بسیاری از نخبگان اروپایی در آن تردید ندارند. پیشرو از این جهت که اروپا شاید بیش از هر جای دیگر در حوزه مدنی دغدغه بهتر شدن دارد. ناراحت به این دلیل که اروپا پیشینه سده های متمادی اذیت و آزار دینی و قومی بخصوص در حق یهودیان را با خود حمل می کند. ولی آیا این وجدان ناراحت را می شود نشانه آن دانست که ستیز با پیروان ادیان از اروپا رخت بر بسته؟ بطورمشخص، آیا مسلمانان اروپا هدف دور تازه یی از آزار و اذیت قرار نگرفته اند؟

از مهمانان پرگار می پرسیم، ممنوعیت برقع در فرانسه و ممنوعیت ساخت مناره در سوئیس و پدیده های مشابه را، چطور می توان توضیح داد و تا چه حد می توان آن ها را با آرمان های اروپایی آزادی و رواداری سازگار دانست.

در پنل اول آزاده کیان استاد جامعه شناسی در دانشگاه پاریس و شهلا شفیق نویسنده و محقق به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم سپیده حدادی و داریوش رجبیان پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.