به روز شده:  08:34 گرينويچ - چهارشنبه 22 سپتامبر 2010 - 31 شهریور 1389

دخالت بشر دوستانه چیست؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دخالت بشر دوستانه چیست؟ یک اصل مسلم اخلاقی یا لباسی بر تن سیاست های امپریالیستی؟

در شش آوریل 1994 هواپیمای رییس جمهور رواندا توسط یک موشک زمین به هوا سرنگون شد. او از قوم هوتو بود. قو م حاکم. به فاصله چند ساعت از این حادثه ارتش رواندا هر معلم، دکتر، خبرنگارو دانشجو از قوم توتسی، قوم مخالف، را که دستگیرکرد به قتل رساند. وقتی نخبگان توتسی در کیگالی، پایتخت، از بین رفتند قتل عام مردم توتسی در کوچه و خیابان و نقاط دور افتاده آغاز شد. ارتش و سازمان جوانان حزب حاکم وقتی دیدند شناسایی توتسی ها بر اساس کارت هویت وقت گیر است به قتل عام آنها بر اساس مشخصات ظاهری دست زدند. بر اساس مدارکی که محل مناقشه نیست ظرف صد روز حداقل هشتصد هزار توتسی قربانی این نسل کشی شدند.نسل کشی که فاجعه رواندا نام گرفت ناگزیر نبود. جهان متمدن توان جلوگیری از آن را داشت. ازآن زمان دخالت بشر دوستانه از یک بحث صرفا دانشگاهی تبدیل شد به یک پرسش مبرم اخلاقی. اما آیا نظام بین الملل کنونی آنقدر پاکیزه هست که بتوان آن را بانی این اصل اخلاقی دانست؟

از مهمانان برنامه می پرسیم می توان دخالت بشر دوستانه را فارغ از اهداف دولت ها یا ساختار سیاست بین الملل مورد بحث قرار داد؟

کاوه موسوی و کامران متین در پنل اول، به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، نرگس توسلیان و تیمور شاران پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.