به روز شده:  08:37 گرينويچ - چهارشنبه 06 اکتبر 2010 - 14 مهر 1389

آیا متلک گویی یک اتفاق ساده است؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

آیا آزار زنان بخشی از تجربه بزرگ شدن مردان در ایران است؟ تجربه‌ای که مرد ایرانی بدون آن مرد نمی‌شود؟ آیا متلک گویی یک اتفاق ساده است؟

همه کسانی که می گویند جامعه ایرانی به سرعت در حال تغییر است، می پذیرند که چیز هایی هست که به راحتی تن به تغییر نمی دهد؛ از جمله آداب مردانگی. در فرهنگ مردسالاری که بستر این آداب است، مرد شدن همراه است با مجموعه ای از رفتارها و ارزش های زن آزار، که از خشونت فیزیکی تا متلک را در بر می گیرد.

آیا می توان از فراگیری و تنوع این رفتارها نتیجه گرفت که زن آزاری بخشی از تجربه بزرگ شدن مردان ایرانی است؟ آیا حکمی چنین فراگیر در مورد مردان، به این معنا نیست که انواع جدید مردانگی را نادیده می گیریم؟ از جمله مردانگی مردانی که در پی حقوق برابر با زنان خود هستند و بالغ می شوند بدون آنکه به زنان متلک بگویند؟ آیا می توان از چیزی به نام "باشگاه مردان" سخن گفت و حکم داد که باشگاه مردان، عامل دوام اشکال پنهان و نیمه پنهان زن آزاری است؟

در این قسمت از برنامه پرگار، شادی صدر حقوقدان و فعال حقوق زنان و حسین باقرزاده فعال حقوق بشر، به سوالات مخاطبان خود، هستی امینی و دانیال جعفری پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.