به روز شده:  15:47 گرينويچ - چهارشنبه 13 اکتبر 2010 - 21 مهر 1389

آیا تاریخ ایران تاریخ استبدادزدگی ست؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چه چیز باعث شده نظام های سیاسی ایران در اعصار مختلف، در یک خصیصه شریک باشند: بازتولید استبداد.

وقتی از تاریخ ایران صحبت می شود، از لفظ استبداد گریزی نیست. اما غالبا در مورد اینکه استبداد چیست و ریشه های استبداد در ایران را کجا ها باید جست، کم تر به تفصیل صحبت می شود. آیا استبداد نوع ایرانی متفاوت است از استبداد بدانگونه که دیگران تجربه کرده اند؟ آیا ریشه های استبداد ایرانی را باید درمنش و فرهنگ مردمان جستجو کرد و آن را همزاد آن چیزی دید که در تاریخ اجتماعی ایران انحطاط خوانده شده؟ یا نه، رد پای استبداد را نه در عوامل ذهنی وشیوه های تولید فرهنگی، بلکه در شیوه زیست و معاش مردمان، در شیوه های تولید اقتصادی باید دید؟

در یک کلام، از مهمانان برنامه می پرسیم، آیا می توان تاریخ ایران را تاریخ استبدادزدگی نام نهاد و اگرچنین است ریشه های این استبداد زدگی کجاست؟

در پنل اول همایون کاتوزیان استاد دانشگاه آکسفورد و نظریه پرداز اقتصاد سیاسی و عباس امانت تاریخ نگار و استاد دانشگاه ییل، به سوالات مهراد واعظی نژاد و امین آذربادگان پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.