به روز شده:  17:50 گرينويچ - سه شنبه 09 نوامبر 2010 - 18 آبان 1389

اعتصاب غذا

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اعتصاب غذا روشی ست موثر در جلب افکار عمومی یا اعتراضی از سر قهرمانگرایی؟ اگر عزیزترین کسان شما در اعتصاب غذای نامحدود باشند، توصیه شما توقف آن خواهد بود یا ادامه آن؟

اعتصاب غذا اعتراض غریبی ست. گفته می شود دراعتصاب غذا، معترض در مقام روحی عصیانگر ظاهر می شود که حق طبیعی جسم خود را نقض می کند و به نشانه اعتراض، آن را پیش پای حاکمان می اندازد. در اعتصاب غذاست که معترض به یکباره از محکوم به حاکم تبدیل می شود، حاکم بر جسم و جان خود.

آیا در این بیان، ردی از قهرمانگرایی می بینید؟ آیا اعتقاد دارید در مورد اعتصاب غذا باید به گونه یی غیر احساسی و صرفا به عنوان یکی از روش های اعتراض حرف زد؟ روشی که بر اساس ملاحظات عقلانی و در پیروی از معادله ساده هزینه ها و برداشت ها انتخاب می شود؟

اعتصاب غذا در چه شرایطی پذیرفتنی ست؟ آیا معترضی که اعتصاب غذا کرده را باید تشویق به ادامه مبارزه به این شیوه کرد؟ این کار اخلاقی ست؟ ولی نهی معترضی که اعتصاب غذا کرده، رفتاری قیم مآبانه و مخرب نیست؟

از مهمانان پرگار می پرسیم، آیا با رهبران جنبش سبز که خواهان توقف موج اخیر اعتصاب غذا در زندان های ایران شدند، موافقند؟

در پنل اول عفت ماهباز، فعال سیاسی که در دهه شصت بارها دست به اعتصاب غذا زد و همن سیدی تحلیل گر سیاسی به مخاطبان خود در پنل دوم، حمید رضا ظریفی نیا و کیانوش بوستانی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.