به روز شده:  11:05 گرينويچ - چهارشنبه 01 دسامبر 2010 - 10 آذر 1389

طالبان کیستند؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ظهور آن ها ناگهانی بود و پوشیده در هاله یی از ابهام، تصرف کابل توسط آن ها هم مایه شگفتی بود. و حالا، نزدیک به یک دهه از بیرون راندن آن ها از افغانستان، آمریکا و متحدانش با شگفتی ناظر اوجگیری مقاومت طالبان هستند. طالبان کیستند؟ ماندگاری آن ها از چیست؟

گفته می شود در ۱۹۹۴ میلادی، ملا عمر و جمع کوچکی از یارانش به قصد آزاد کردن دو دختر دربند، به نیرو های یک فرمانده محلی درجنوب افغانستان حمله کردند و این آغاز حرکت طالبان بود. وقتی دو برج عظیم در نیویورک هدف حمله قرار گرفت و فرو ریخت، طالبان بر بیش از نود در صد افغانستان حاکم شده بودند و با ترور مسعود، اصلی ترین خصمشان، می رفتند که حاکم مطلق کشور شوند. ولی حملات نیویورک سرنوشت آن ها را به نحو دیگری رقم زد. زمانی که نیروهای آمریکایی و متحدان آن ها، طالبان را از افغانستان بیرون راندند، تصور می شد این پایان یک فصل پر راز و رمز از داستان حیرت انگیزی ست به اسم تاریخ افغانستان. اما این تصور خطا بود. طالبان دوباره از زمین سبز شدند و در مقابل مجهزترین ارتش ها مقاومت کردند تا جایی که خود فرماندهان آمریکایی برای مقابله ظهور دوباره طالبان خواهان نیروی بیشتر شدند.

ماجرای جنبش طالبان چیست و ماندگاری آن از کجاست؟ از هویت اسلامی آن است یا از هویت قومی آن؟ از خاک مساعد و طالب پرور افغانستان یا از رقابت قدرت های منطقه یی و جهانی در افغانستان؟

این سوال ها را با مهمان های برنامه در میان می گذاریم.

در این برنامه، محمد محق پژوهشگر افغان، مقیم قاهره و عبدالغفور رحیم استاد پیشین دانشگاه کابل، مقیم لندن، به سوالات خدیجه عباسی و یما یاری پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.