به روز شده:  17:35 گرينويچ - پنج شنبه 09 دسامبر 2010 - 18 آذر 1389

مستند بی‌بی‌سی درباره محمود دولت‌آبادی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

محمود دولت آبادی، خالق شاهکارهایی مثل کلیدر و جای خالی سلوچ، البته نیازمند معرفی نیست. چهره شاخص امروز ادبیات معاصر ایران، همزمان با ورودش به هفتمین دهه زندگی، برای اولین بار در مستندی در بی بی سی فارسی از خود و آثارش می گوید.

محمود دولت آبادی بیشتر از پنجاه سال است که یک نفس و بی وقفه می نویسد. در زندگی خود مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و کارهای گوناگونی را تجربه کرده است، در کودکی و نوجوانی و جوانی، از کار در مزرعه تا کارگری و آرایشگری، از کفاشی و حروف چینی در چاپخانه تا بازیگری در تئاتر و سینما.

تکرار این برنامه از شبکه تلویزیون بی‌بی‌سی به وقت تهران در روزهای جمعه و چهارشنبه ۱۷:۳۰ و روزهای شنبه و پنجشنبه ۱۲:۳۰ و سه‌شنبه۲۰:۳۰است.

اما این جان بی قرار سرانجام قرارش را در نوشتن می یابد، همان کاری که البته بی تابش می کند تا به ژرفا برود، به اعماق جامعه ای که از آن برخاسته، تا چنان دقیق شود که بتواند تصویری دقیق و بکر از روزگارش و دودمانش رقم بزند و در جایگاهی بایستد که زمانه و مردمان به آسانی و ارزانی هدیه هر هنرمندی نمی کنند.

آنچه او با کارهایی مثل جای خالی سلوچ و کلیدر و روزگار سپری شده مردم سالخورده و ده ها داستان کوتاه و بلند کرده، دستاوردی است بزرگ و بی بدیل برای زبان و ادبیات فارسی و گنجینه ای است از آداب و رسوم و مردمانی که اکنون اندک اندک از یادها می روند.

محمود دولت آبادی در آثارش، شاید بیش و پیش از هر چیز رنج های مردمش را جاودانه کرده است در سیمای شماری از به یادماندنی ترین شخصیت های داستانی ادبیات معاصر ایران: مرگان، گل محمد، زیور، بلقیس، بابا سبحان و ....

او بی تردید، نماینده شاخص آثار رئالیستی ادبیات معاصر ایران است و آثارش البته در بیرون از مرزهای ایران و زبان فارسی هم همچون کشورش پرخواننده اند. بسیاری از آثار به او زبان های مختلف برگردانده شده اند و ایران امروز را بسیاری از دریچه نگاه او نگریسته اند.

تکرار این برنامه از شبکه تلویزیون بی‌بی‌سی به وقت تهران در روزهای جمعه و چهارشنبه ۱۷:۳۰ و روزهای شنبه و پنجشنبه ۱۲:۳۰ و سه‌شنبه۲۰:۳۰است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.