به روز شده:  11:48 گرينويچ - چهارشنبه 22 دسامبر 2010 - 01 دی 1389

فلسفه اسلامی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا امروزه چیزی به نام فلسفه اسلامی داریم؟ فلسفه اسلامی ترکیبی متناقض نیست؟

برگزاری کنفرانس فلسفه در تهران و تلاش های دولت ایران برای اسلامی کردن علوم انسانی از جمله مادر این علوم، فلسفه، زمینه طرح بحث هایی شده در مورد امکانپذیری فلسفه اسلامی. فلسفه در یک تعریف کلی یعنی کلنجارعقلی. یعنی طرح پرسش های بنیادی و گاه خطرناک و تلاش برای یافتن پاسخ این پرسش ها از طریق گزاره های عقلی. در سوی دیگر، اسلام به مجموعه آموزه های هایی اطلاق می شود که در درجه اول از قرآن استنتاج شده اند و آموزه های قرآن از آنجا که وحیانی اند، پرسش بردار نیستند.

از مهمان های پرگار می پرسیم، آیا می توان از ترکیب تلاش عقلی و آموزه های وحیانی به چیزی رسید به نام فلسفه اسلامی؟ مخالفت شمار زیادی از فقهای مسلمان با این ترکیب و مشکوک بودن آن ها به همزیستی فلسفه و اسلام در یک اقلیم بر کسی پوشیده نیست. این شک به شکلی رادیکال تر از سوی جمعی از روشنفکران غیر دینی هم بیان شده است. ولی اگر فلسفه اسلامی امروزه امکانپذیر نیست، حاصل تلاش نواندیشان دینی و فیلسوفان اسلامی چیست؟ آیا دغدغه آنان در توضیح مفاهیم بنیادی اسلامی با استفاده از گزاره های عقلی را نمی توان فلسفه اسلامی خواند؟

در این برنامه، محمد رضا نیکفر پژوهشگر فلسفه غرب و ابوالقاسم فنایی پژوهشگر فلسفه و دین، به سوالات مخاطبان خود، امین آذربادگان و آرمین خامه پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.