اوباما: ترکیه با ایران اتمی مخالف است

اوباما و اردوغان
Image caption آمریکا ترکیه را متحدی 'کلیدی' می داند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید رای منفی ترکیه به قطعنامه تحریم های شورای امنیت علیه ایران تنها ناشی از "اختلافات تاکتیکی" آنکارا و واشنگتن است.

وی در پاسخ های کتبی خود به روزنامه حریت ترکیه گفت که آنکارا سیاست خارجی فعالانه ای را دنبال می کند و ارتباطات خود با کشورهای همسایه و سایر مناطق را تقویت کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "من نقش مهم و رو به ظهور ترکیه را به رسمیت می شناسم."

در ژوئن گذشته و در جریان رای گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، ترکیه به عنوان یکی از اعضای غیردایم شورا رای منفی داد.

پیش از این رای گیری، ترکیه و برزیل موافقت ایران را برای تبادل سوخت اتمی جلب کرده بودند، اما گروه 1+5 بیانیه تهران را کافی ندانست و از تحریم های بیشتر حمایت کرد.

باراک اوباما گفت آمریکا و ترکیه بر سر مسائل اصلی با یکدیگر توافق دارند و آنکارا همچون واشنگتن بدنبال پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

در این مصاحبه که روز یکشنبه و بدنبال انتشار پیام های سری دولت آمریکا توسط ویکی لیکس منتشر شد، باراک اوباما تاکید کرد ادامه روابط مستحکم آمریکا و ترکیه امروز "اهمیتی بیش از همیشه" دارد.

در این مدارک رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه فردی توصیف می شود که "فاقد عمق" و متمایل به اسلام گرایان است، کم مطالعه می کند، دارای هشت حساب مخفی در سوئیس است و بدلایل دینی از اسرائیل "متنفر" است.

آقای اوباما با اشاره به گفتگوی تلفنی اخیر خود با آقای اردوغان گفت که دو طرف توافق دارند که اقدام "غیرمسئولانه" ویکی لیکس روابط مستحکمشان را تهدید نمی کند.

وی ضمن حمایت از مبارزه ترکیه با حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، از تلاش های آنکارا برای بهبود "حقوق بشر و وضعیت اقتصادی" کردهای این کشور ستایش کرد.

دولت ترکیه طی چند سال گذشته محدویت آموزش زبان کردی و انتشار رسانه های کردزبان را کاهش داده است.

باراک اوباما گفت که مقابله با پ ک ک تنها راه حلی نظامی ندارد و باید با بهبود وضع زندگی همه شهروندان ترکیه، به تدریج قدرت و جذابیت این گروه را تحلیل برد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سرد شدن روابط ترکیه و اسرائیل، از این دو متحد "کلیدی" کشورش خواست روابط خود را هر طور شده ترمیم کنند.

او از تصمیم چند هفته پیش رجب طیب اردوغان برای اعزام هواپیما و کمک به دولت اسرائیل برای خاموش کردن آتش در جنگل های این کشور تمجید کرد.

رئیس جمهور آمریکا یکبار دیگر از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرد و گفت اروپا منفعت زیادی از پذیرش ترکیه ای که شروط عضویت را تامین کرده، خواهد برد.

او گفت عضویت ترکیه به تنوع قومی، سنتی و دینی اروپا می افزاید و موجب تقویت مجدد بنیانهای این منطقه می شود.

مطالب مرتبط