میراث روح الله خمینی چیست؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چند دهه دیگر از ورای وقایع سیاسی حال حاضر، از آیت الله خمینی چطور یاد خواهد شد؟ میراث روح الله خمینی چیست؟

هر یک از جناح های درگیر در جمهوری اسلامی خود را منتسب به آیت الله خمینی می داند. یک گروه از او نقل می کند که میزان، رای مردم است و گروه دیگر این گفته آیت الله خمینی را که حفظ نظام اوجب واجبات است، الگوی رفتار خود قرار داده است. در شرایط حاضر، التهابات سیاسی مانع از آن است که هر یک از این دو گروه بپذیرد بخشی از میراث آیت الله خمینی به گروه مقابل می رسد. اما برای ناظری که دور از این دو جناح ایستاده، شاید قضاوت در مورد اینکه آیت الله خمینی پدر معنوی کدام یک از این دو گروه است چندان دشوار نباشد. این قضاوت به ویژه از آن رو حائز اهمیت است که جایگاه آیت الله خمینی به یکی از جنجالی ترین بحث های حال حاضر در سیاست ایران تبدیل شده، چرا که با مقولات بنیادی چون رای مردم و رابطه اسلام و حکومت داری گره خورده ست. به یک معنا، تفسیر آیت الله خمینی تفسیر انقلاب ایران است و هر تفسیر انقلاب ایران روایتی است درباره اینکه چه باید کرد و از تکرار چه چیز باید حذر کرد.

در پنل اول اکبر گنجی پژوهشگر علوم سیاسی و محمود صدری استاد جامعه شناسی در دانشگاه تگزاس به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، کوثر گوهری و امیرحسین نجفی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.