به روز شده:  15:02 گرينويچ - سه شنبه 04 ژانويه 2011 - 14 دی 1389

انرژی هسته ای و غرور ملی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

انرژی هسته ای و غرور ملی

غرور ملی، حس ستم دیدن و مورد تبعیض واقع شدن، تحریم اقتصادی و به تازگی، از دست دادن محققان هسته ای بر اثر ترور های مشکوک. این ها عناصر ذهنیتی را می سازد که سخت نگران است و زخم دیده. و این تنها ذهنیت دولتمردان ایران نیست. بخشی از مردم ایران دستیابی به انرژی هسته ای را مایه سرفرازی کشور می دانند، فشار بر ایران را ناشی از معیارهای دوگانه غرب می شمارند و تحریم اقتصادی را ناعادلانه می خوانند و از آن رنج می برند. غالب این مدافعان برنامه هسته ای ایران، آن را نشانه پیشرفت علمی و فنی می دانند حتی اگر با مدیریت دیپلماتیک این مسئله توسط دولت محمود احمدی نژاد چندان موافق نباشند.

پیشرفت علمی و فنی چه شاخص هایی دارد و انرژی هسته ای تا چه حد نشانه چنین پیشرفتی ست؟ آن ها که به انرژی هسته ای دست یافتند و راکتورهای هسته ای ساختند و این صنعت را به دیگران فروختند، از تاریخ دانش و فن هسته ای چه آموخته اند؟

از مهمانان برنامه می پرسیم، تا چه حد انرژی هسته ای می تواند مایه مباهات و غرور ملی باشد؟

در پنل اول کورش فرزین محقق هسته ای در دانشگاه بوخوم آلمان و ماهان عابدین محقق روابط بین الملل، به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، علی میرشاهی و احسان شفقت پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.