به روز شده:  10:16 گرينويچ - چهارشنبه 19 ژانويه 2011 - 29 دی 1389

جنبش زنان و مناسبات قدرت

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تلاش زنان ايراني براي کسب حقوق برابر با مردان از کي تبديل به جنبش شد؟ اين جنبش چه فراز و نشيبي داشته؟ آيا جنبش زنان ايران توانسته به هر کوی وبرزن سر بزند و زنان متعلق به هر قشر و طبقه اجتماعي را با حقوق خود آشنا کند؟

از اعتراض هاي خياباني سال گذشته چه درخاطرتان مانده؟ شرکت زن ها در تظاهرات؟ کتک خوردن آن ها در خيابان هاي تهران؟ نقش زن ها در اين اعتراض ها تعجب چنداني به دنبال نداشت. چرا؟ شاید چون از انقلاب مشروطه به این سو، مشارکت زنان در اعتراض های مدنی صحبت غریبی نبوده ست. اما این مشارکت چقدر بوده و تا چه حد جنبش زنان فراگیر بوده؟ آیا جنبش زنان، جنبشی نخبه گرا نبوده ست؟ هم پیش و هم پس از انقلاب، زنان پیشرو سعی داشته اند از طریق نهاد های مدنی، آگاهی به خواسته های زنان را در میان زنان اقشارمختلف از شهر های بزرگ گرفته تا مناطق دورافتاده گسترش دهند. در این راه جنبش زنان گاه ناچار شده با نهاد های قدرت متحد شود و این به پیدایش مضامینی مثل فمینیسم آمرانه و فمینیسم اسلامی کمک کرد. مضامینی که محل اختلاف است، اختلافی که نشان می دهد جنبش زنان روایت یکدستی از تاریخ خود ندارد.

روایت های مختلف از جنبش زنان چیست؟ این روایت ها، از گستردگی جنبش زنان و فراز و نشیب آن چه تفسیری به دست می دهند؟ این موضوع را با مهمان های پرگار در میان می گذاریم.

در پنل اول مهنار افخمی رییس سازمان بین المللی آموزش و مدیریت زنان و نیره توحیدی استاد مطالعات زنان در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، نگار مرتضوی و حامد فرمند پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.