به روز شده:  09:15 گرينويچ - چهارشنبه 26 ژانويه 2011 - 06 بهمن 1389

روشنفکر ایرانی کیست؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روشنفکر ایرانی کیست؟ در معادله سنت و تجدد، روشنفکر ایرانی کجا ایستاده است؟ چرا در شماری از روشنفکران، تازه ترین آراء و عقاید در کنار کهنه ترین منش ها و رفتار ها "همزیستی مسالمت آمیز"دارند؟

گفته می شود روشنفکر موجودی شوربخت ست، چرا که هم خود و هم دیگران از او انتظارات فراوان دارند بی آنکه توان برآوردن این انتظارات را داشته باشد. گفته شده روشنفکر منتقد قدرت است، قدرت در هر شکل آن. اما روشنفکر ایرانی در لباس معلم و استاد و هنرمند و نویسنده، اغلب حقوق ماهیانه اش را از قدرت حاکم گرفته و همین بر آشفتگی و چه بسا آشوبگری او افزوده است. روشنفکر ایرانی کیست و از کی این انتظارات روی شانه های او گذاشته شد؟

از مهمانان برنامه می پرسیم، رابطه روشنفکران ایرانی با تجدد چیست و تعامل آنان با مردم و فرهنگشان را چطور می توان توصیف کرد؟ بیگانگی؟ خصومت؟ ارباب منشی؟ نقد مصلحانه؟

در پنل اول مهرزاد بروجردی استاد جامعه شناسی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا و فرزین وحدت استاد علوم سیاسی در کالج واسار در نیویورک به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، محمد علی کدیور و یاشار احمدیان پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.