به روز شده:  09:20 گرينويچ - چهارشنبه 02 فوريه 2011 - 13 بهمن 1389

حافظ کیست؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حافظ کیست؟ شاعری شاد خوار و زندگی دوست یا عارفی خدا شیدا

در آستین مرقع پیاله پنهان کن

که همچو چشم صراحی زمانه خونریز است

آیا این ها الفاظ شاعری ست عارف، شاعری که مفاهیم عرفانی را در پرده بیان می کند؟ یا شاعری ست که از عشق زمینی و باده و ساغر می گوید و از اینکه با حاکم شدن امیر مبارزالدین محمد بر شیراز باید پیاله را پنهان کرد؟ در بیتی دیگر از این غزل حافظ می گوید به عقل نوش که ایام فتنه انگیز است. ایام حافظ چه ایامی ست؟ فراز و نشیب زندگی حافظ چیست و تا چه حد در تفسیر حافط به ایام او توجه شده؟ آیا آنچه که حافظ ایام فتنه انگیز می خواند اوضاع زمانه خود اوست یا مقصود او از ایام فتنه انگیز مفهومی ست عرفانی در باب شرایط زیست آدمی و دام هایی که پیش پای او پهن شده؟ ولی آیا نمی توان گفت حافظ هر دوی این هاست، هم عارف و هم عاشق؟ و البته مقصود از عشق در اینجا عشق زمینی ست نه عرفانی. نمی توان درحافظ همزمان شرایط زمانه و مفاهیم عرفانی را یافت بسته به اینکه چه لایه یی از معنا جستجو می شود؟ معنای شعر حافظ چیست و حافظ کیست؟

در پنل اول علی حصوری محقق ادبی و نویسنده کتاب حافظ از نگاهی دیگر و داریوش آشوری محقق فرهنگی و نویسنده کتاب عرفان و رندی در شعر حافظ به سوالات مهتاب دانش و بهمن صولتی جواب می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.