به روز شده:  11:51 گرينويچ - پنج شنبه 10 فوريه 2011 - 21 بهمن 1389

آزادی بیان و مقدسات دینی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مقدسات دینی تا کجا باید آزادی بیان را محدود کند؟ آزادی بیان می تواند خود حقی مقدس شمرده شود؟ در دعوای بین آزادی بیان و مقدسات دینی کدام طرف هستید؟

کاریکاتورهای دانمارکی را به یاد دارید؟ احتمالا نه. خود کاریکاتورها را یا ندیده اید، یا اگر دیده اید آن ها را فراموش کرده اید. اما جنجالی که بر سر آن ها راه افتاد از یادها نرفته است. اینکه این یا آن اثر هنری و ادبی، در این یا آن گوشه دنیا، اهانت به مقدسات دینی مسلمانان تلقی شود، به یک خبر نه چندان مهم تبدیل شده ست. این حالت در نفس خود، با انگیزه هر یک ازطرفین این دعوا ناسازگار است. مسلمان مومن و معترض، نمی خواهد اعتراضش به توهین به مقدسات اسلامی یک خبر عادی تلقی شود و هنرمند و نویسنده، نمی خواهد اعتراضش به مقدس شمردن و خدشه ناپذیر شمردن بعضی ارزش ها، تبدیل شود به وسیله یی برای پرچم سوزی و شعارهای کینه توزانه.

ایراد در کدام سوست؟ از عدم تحمل انتقاد به اعتقادات دینی و خدشه ناپذیر شمردن این اعتقادات، یا از سهل گرفتن مقدسات دینی دیگران توسط کسانی که اعتقادات دینی ندارند؟ آزادی بیان چیست و تا چه حد می توان به محدود کردن آن تن داد؟

در پنل اول عبدی کلانتری نویسنده و اکبر گنجی پژوهشگر علوم سیاسی به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم مینا زند و آریا رسولی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.