به روز شده:  08:54 گرينويچ - چهارشنبه 23 فوريه 2011 - 04 اسفند 1389

استقلال یعنی چه؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استقلال یعنی چه؟ کره جنوبی که به ده‌ها هزار آمریکایی، پایگاه نظامی داده مستقل‌تر است یا ایران؟

استقلال و آزادی کمتر در گفتمان سیاسی ایران از هم جدا افتاده‌اند. در صدر خواسته‌های جنبش اعتراضی مردم ایران در دوران پهلوی و دوران اسلامی، شعاری نبوده که در توان تهییج و بسیج کنندگی با این دو برابری کند. از این دو، آزادی در لباس خواست‌های مدنی چون حق رای، همچنان شور انگیز است و بسیج گر. اما استقلال، در سال‌های اخیر در جنبش مدنی ایران رنگ باخته است. شاید به این دلیل که کسی نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را متهم به وابستگی به قدرت‌های بزرگ کند. ولی آیا این تنها دلیل رنگ باختن مفهوم استقلال است؟ مفهوم استقلال ‌زاده دورانی بود که در آن دولت‌های مدرن ملی از دل مناسبات کهنه استعماری سر برآوردند. بسر آمدن دوران استعماری باعث نشده از مفهوم استقلال بوی کهنگی به مشام برسد؟ آیا کره جنوبی که میزبان ده‌ها هزار نظامی آمریکایی ست ولی نظامی دمکراتیک دارد و اقتصادی نیرومند، مستقل‌تر است یا ایران؟

در پنل اول کاظم علمداری استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و محمد برقعی پژوهشگر علوم سیاسی در واشنگتن به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، نگار مرتضوی و حامد فرمند پاسخ می‌دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.