به روز شده:  09:50 گرينويچ - چهارشنبه 02 مارس 2011 - 11 اسفند 1389

طنز ایرانی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طنز ایرانی چه نوع طنزی ست و چه جوانبی از شخصیت و هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارد؟

بعضی از ملت‌ها شهره‌اند به طنز قوی و نیشدار. شهرتی مبارک، چرا که توان خندیدن به خود و به دیگران، سرمایه ای معنوی ست که چندان راحت به دست نمی‌آید. ایرانی‌ها در این گروه قرار می‌گیرند. به روایت دیگران، ایرانی ها ملتی طنز‌شناس و طنازند. این دیگران، از جهانگردانی که در طول تاریخ، خود را در ایران یافته‌اند، تا مردمانی که با ایرانی‌های مهاجر آشنا هستند، توان خندیدن را در ایرانی‌ها مثال زدنی می‌دانند. این طنز چه جوانبی از شخصیت و هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارد؟ آیا ایرانی‌ها واقعا می‌توانند به خود بخندند و اگر چنین است چه بخشی از وجود خود را مایه مضحکه می‌دانند؟ مناسبات طنز و هجو با فرهنگ حاکم چیست و تا چه حد عنصر طنز در روحیه ایرانی‌ها رهایی بخش بوده است؟ از سوی دیگر، این همه طنز و هجو قومی چرا؟ آیا طنز ایرانی مایه تخریب مناسبات اجتماعی نبوده است؟

در پنل اول پل اسپراکمن استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راتگرز نیویورک و هادی خرسندی شاعر و طنز‌پرداز به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، محمد سفریان و سمیه اغنیا پاسخ می‌دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.