به روز شده:  09:02 گرينويچ - چهارشنبه 09 مارس 2011 - 18 اسفند 1389

اینترنت و جنبش‌های اجتماعی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا اینترنت آنقدر که گفته می‌شود قدرت دارد؟ در انگیزش عمل اجتماعی و سیاسی، تا چه حد می‌توان اینترنت را موثر دانست؟

نفوذ روزافزون اینترنت بر جنبش‌های سیاسی و اجتماعی، از مصر و تونس تا ایران، انکار نشدنی ست. اما این نفوذ و تاثیر تا چه حد است؟ در مورد آن اغراق نشده است؟ آیا اینترنت به پهلوان پنبه معاصر تبدیل نشده است؟ دنیای مجازی، دنیای اینترنت و فرآورده‌های آن، از ایمیل و فیس بوک گرفته تا یوتیوب و توییتر و محصولات دیگری که در حال ورود به بازار است، دنیایی زنده ست و پرتلاطم. ولی رابطه این دنیای زنده با زندگی آنگونه که در خیابان‌ها می‌گذرد و به طور اخص با اعتراض‌های خیابانی چیست؟ مثلا جنبش سبز آنگونه که در خیابان‌ها در جریان است، با جنبش سبزی که در اینترنت می‌بینید، چه مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟ این مقایسه ما را به چه نتایجی می‌رساند؟ آیا اینترنت آنقدر که ادعا می‌شود بر جنبش‌های اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار هست؟

در پنل اول، فرد پطروسیان کار‌شناس اینترنت و بهروز قمری استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه ایلنوی آمریکا به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، سپیده حدادی و حامد ترابی پاسخ می‌دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.