به روز شده:  12:41 گرينويچ - چهارشنبه 30 مارس 2011 - 10 فروردین 1390

برنامه‌های نوروز ۱۳۹۰ در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

امسال تلویزیون فارسی بی بی سی با دو هفته برنامه های دیدنی و سرگرم کننده به استقبال سال جدید خورشیدی رفت. کنسرت، مستندهای موسیقی، دو برنامه طنز، و همینطور مستندهای سیر و سفر در ارتباط با ایران و ایرانیان از جمله برنامه های متنوع در دو هفته نوروز بود.

برنامه ویژه شب نوروز

امسال برنامه نوروزی و تحویل سال ما با دو سال گذشته کاملا متفاوت بود. این بار نوروز را در یکی از معروف ترین نهادهای فرهنگی بریتانیا که گنجینه های بزرگی از تمدن های مختلف جهان را در خود جای داده جشن گرفتیم. به گنجینه های ایران و افغانستان سر زدیم ...

برنامه ای همراه با رقص و اجرای ترانه های شاد از نقاط مختلف ایران ...

کنسرت کریس دی برگ

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

خواننده ای که بین ایرانی ها بسیار محبوب است و سه دهه شهرت جهانی دارد مجموعه ای یک ساعته از اجرای معروف ترین ترانه هایش را برای پخش به تلویزیون فارسی بی بی سی داده است. این مجموعه از تازه ترین دی وی دی کنسرت های کریس دی برگ در اروپا و آفریقای جنوبی است.

این برنامه فقط یک بار و آن هم در شب نوروز پخش شد.

به‌دلیل حق‌کپی رایت قادر به پخش اینترنتی این برنامه نیستیم.

طنز صحنه با هادی خرسندی

هادی خرسندی شاعر و طنزپرداز ایرانی سال هاست علاوه بر انتشار طنزهایش در رسانه های مکتوب و اینترنتی، برنامه هایی را هم به عنوان خرسندآپ کمدی به سبک استندآپ کمدی های غربی اجرا می کند.

در برنامه نوروزی امسال تلویزیون بی بی سی فارسی یکی از این خرسندآپ کمدی ها که پیشتر ضبط شده به نمایش گذاشته می شود. در این برنامه دو قسمتی هادی خرسندی سنت های نوروزی ایرانیان را به طنز می کشد، با شاعران و خواننده های ایرانی شوخی می کند، سر به سر سیاست و سیاستمداران می گذارد و در این میان خودش را هم دستمایه طنزهایش می کند.

فیلم آبدارچی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دنیای سینما فقط دنیای فیلم سازها و بازیگرها نیست. در این صنعت جذاب عاشق هایی هم هستن که کمتر دیده می شن اما چرخ های سینما روی دوش اونها می چرخه. حمید جبلی بازیگر سرشناس سینمای ایران در فیلم "آبدارچی" به سراغ یکی از این آدمها رفته. آپارات ویژه عید این فیلم را نمایش می دهد.

به‌دلیل حق‌کپی رایت قادر به پخش اینترنتی این برنامه نیستیم.

از نزدیک با صدرالدین نجم الدین

صدرالدین نجم الدین، خواننده تاجیک، سیزده سالش بود که وارد صحنه موسیقی شد و در سن هجده سالگی اولین آلبومش را وارد بازار موسیقی پاپ تاجیکستان کرد. او از سبک موسیقی کرامت الله قربان، هنرمند فقید تاجیک، و احمد ظاهر، هنرمند افغان، الهام گرفت. بجز اینها، موسیقی گوگوش و چند هنرمند ایرانی هم روی کارهای صدرالدین تاثیر داشته. در این مستند طاهر قادری با صدرالدین ساحل اقیانوس اطلس در شهر برایتون انگلستان دیدار می کند و صدرالدین از زندگی، موسیقی و برنامه هایش می گوید و با پیراهن آرسنال فوتبال بازی می کند. در این برنامه چند اجرای زنده صدرالدین را در اولین کنسرتش در لندن می بینیم.

سربازان فردای افغانستان

در نظر است تا سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای افغان مسوولیت کامل امنیتی را از نیرو های خارجی تحویل بگیرند. اما افغانها چقدر برای این کار آماده اند؟

داود قاریزاده مدتی را در مرکز آموزش ارتش افغانستان در کابل سپری و جریان آموزش چهار داوطلب را از نزدیک دنبال کرده است. جریان استخدام و ورود به مرکز آموزشی، سبک زندگی در این مرکز و آمادگی برای آغاز دوره هشت هفته ای آموزش نظامی، جریان آموزش (تیراندازی و انجام عملیات)، صحبت با سربازان در باره بیم و امید شان، و ارزیابی ها از توانایی های ارتش افغانستان از جمله بخشهای این برنامه است.

گلهای ماندگار

برای نوروز امسال برنامه فرهنگی هنری تماشا به بینندگانش یک عیدی ویژه هدیه می کند. حدود چهل سال پیش، در اوایل دهه پنجاه شمسی، مسعود بهنود روزنامه نگار و مجری تلویزیون، با چند نفر از موسیقیدان های مهم آن زمان گفتگوهایی انجام داده که بعضی از آنها از گزند حوادث این چهار دهه جان سالم به در برده اند.

این مصاحبه ها با کسانی صورت گرفته که گاه حتی تعداد قطعات عکسی که از آنها موجود است از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رود. گفتگوهایی با غلامحسین بنان، ادیب خوانساری و احمد عبادی سه موسیقیدان بزرگ، دستمایه برنامه نوروزی امسال تماشا قرار گرفته اند. مسعود بهنود برای روایت دوباره این مصاحبه ها به سراغ ه الف سایه رفته تا تصویر کاملی از این پیشکسوتان موسیقی ایران بدست دهد.

از نزدیک با ببرک وسا

ببرک وسا آهنگساز و رهبر ارکستر افغان رئیس موسیقی رادیو تلویزیون ملی افغانستان بود که بعد از کودتای ۱۹۷۸ به آلمان مهاجرت کرد و زندگی خود را دوباره در آنجا ساخت. او از چهره های شناخته شده موسیقی این کشور بشمار می رود و موسیقی محلی افغانستان را برای ارکستر و گروه کر درآلمان بازسازی می کند. ساخت موسیقی سرود ملی جدید افغانستان از دستاوردهای اخیر ببر وساست. در این مستند آصف معروف ما را با زندگی شلوغ و پر کار وسا آشنا می کند. از زیرزمین خانه و اتاق موسیقی شخصی او ساخته شدن قطعه ای موسیقی از یک ملودی ساده افغان را می بینیم. با او در مقابل ارکستر شصت نفره و گروه کر قرار می گیریم و قطعات کلاسیکی را که برای ترانه های محلی "بته والا" ، "من عسگرم" و "شاد کن جان من" تنظیم کرده می بینیم و می شنویم.

از شیراز تا زنگبار

در این سفر کاوشگرانه بهزاد بلور ردپای ملوانان ایرانی که حدود هزار سال پیش برای تجارت به شرق آفریقا رفتند را دنبال می کند . به جزیره ادویه و سواحل شنی سفید زنگبار می رود، جزیره ای که در گوشه و کنار آن دور ازچشم جهانگردان بناها و قبرستانهایی برجا مانده که منسوب به شیرازی هاست.

هزاران نفر در این جزیره باور دارند که از نوادگان ملوانان ایرانی هستند که چندین نسل در این جزیره و شرق آفریقا حکومت کردند. جشن نوروزشان را در قلب تابستان برگزار می کنند.

در این برنامه به دست نخورده ترین مناطق جزیره می رویم و با مردمی آشنا می شویم که سالها تماسشان را با دنیای خارج قطع کرده اند. بناهایی را می بنیم که از مرجان و آهک ساخته شده و خوراکی هایی را می چشیم که منسوب به ایرانی هاست.

در این مستند سعی می کنیم پرده از معماهای تاریخی برداریم و ببینیم چرا هیچ اثری از این شیرازیان در تاریخ ایران نیست. با ما همسفر شوید.

گفتگو با راجر واترز

کاوه باسمنجی با راجر واترز از اعضای اصلی گروه معروف راک پینک فلوید در نیویورک به گفتگو نشسته است. راجرز واترز پس از ده سال تور جدید و بزرگ آلبوم بسیار معروف خود "دیوار" را شروع کرده است.

اهمیت این کنسرت این بار نه بخاطر پخش تصاویر ویدیویی بزرگ و انیمیشن های خیره کننده بلکه بخاطر محتوای سیاسی جدیدش قابل توجه است. در این گفتگو که موضوعات متنوعی از بازداشتگاه گوانتانامو تا سینمای ایران را دربر می گیرد راجر واترز تاکید می کند که برای او مهم است که در مقابل ظلم و بی عدالتی در سراسر جهان بایستد.

سفر به انتهای زمین: ایران

در این قسمت از مجموعه دوبله شده سفر به انتهای زمین، مجری در جستجوی آتش زرتشتیان به ایران سفر می کند. او از راه تهران و اصفهان به یزد می رسد... در این سفر با افراد مختلف آشنا می شود و سعی می کند تصویری از فرهنگ ایران امروز ارائه دهد.

به‌دلیل حق‌کپی رایت قادر به پخش اینترنتی این برنامه نیستیم.

شهرداد روحانی: نغمه های یک سرزمین

این فیلم به بهانه اولین کنسرت شهرداد روحانی در لندن تهیه شده است. زندگی و آثار او از زبان خودش بررسی می شود و او از تجربه اش در همکاری با ارکستر سمفونیک تهران صحبت می کند. همچنین در این فیلم با سارا روحانی دختر او آشنا می شویم. قطعاتی از اجرای کنسرت آکروپولیس یانی با تنظیم و رهبری شهرداد روحانی و قطعاتی از آثار خود او مثل رقص بهار، رقص عذرا، ابدیت و یکی از کارهای متفاوتش را می بینیم و می شنویم. اجرای قطعاتی از ارکستر سمفونیک تهران به رهبری روحانی قسمتهای دیگر این فیلم است.

کنسرت علیرضا قربانی

علیرضا قربانی خواننده موسیقی سنتی ایران برای اولین بار در سالن کدوگان هال لندن به همراه گروه باران کنسرت داشت. در این کنسرت که در ۲۵ فوریه برگزار شد ترانه هایی از اشعار مولانا را اجرا کرد.

ایران من

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این مجموعه صادق صبا به زادگاهش گیلان و پس از آن به اصفهان، یزد، شیراز، بوشهر و جزایر خلیج فارس سفر می کند.

او در این رشته برنامه‌ها تلاش می‌کند تا تصویری از تنوع فرهنگی، قومی، موسیقی و غذایی ایرانی را به مخاطبان جهانی ارائه کند.

این برنامه در چهار قسمت تهیه و پخش شد.

اینجا لندن است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شامگاه هشتم دی ماه ۱۳۱۹، بخش فارسی بی بی سی با یک برنامه رادیویی ۱۵ دقیقه ای آغاز به کار کرد. از آن روز تا کنون که بی بی سی فارسی هفتاد ساله شده، فعالیت بخش فارسی بی‌بی‌سی با حواشی و فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است. از روایت کودتا و انقلاب و جنگ و ده ها حادثه مهم سیاسی گرفته تا آنچه در قلمرو هنر و فرهنگ می گذشته، این رسانه در اطلاع رسانی برای فارسی زبانان همواره نقش مهمی ایفا کرده است. مستند 'اینجا لندن است' نگاهی گذرا دارد به فعالیت هفتاد ساله بخش فارسی بی‌بی‌سی.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.