به روز شده:  13:02 گرينويچ - چهارشنبه 16 مارس 2011 - 25 اسفند 1389

اقتصاد آزاد و دمکراسی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا اقتصاد آزاد و رقابتی شرط لازم دمکراسی است؟ رابطه سرمایه داری و دمکراسی چیست؟

غالب کشور هایی که نظام سرمایه داری، یعنی اقتصاد بازار آزاد را پیشه کرده اند، از میان الگوهای مختلف سیاسی به دمکراسی اقبال بیشتری نشان داده اند. همه دمکراسی ها به نحوی از انحاء، براقتصاد سرمایه داری استوارند و هیچ دمکراسی یی تلاش نکرده اقتصاد آزاد را کنار بگذارد. چرا؟ آیا این همزمانی و درهم تنیدگی نظام کاپیتالیستی و دمکراسی، تصادفی است؟ می توان لیبرالیسم اقتصادی و لیبرالیسم سیاسی را از هم تفکیک کرد؟ یکی را نگه داشت و دیگری را دور انداخت؟ تجربه چین نشان می دهد، سرمایه داری قابلیت انعطاف بالایی دارد و الگوی اقتصادیی ست که خود را با هر نوع نظام عقیدتی و سیاسی سازگار می کند. آیا می توان از دمکراسی هم درجه یی از انعطاف انتظار داشت و برای سازگاری آن با نظام های اقتصادی غیر سرمایه داری تلاش کرد؟ تجربه تاریخی در این مورد به ما چه می گوید.

در پنل اول، هادی زمانی کارشناس اقتصادی در لندن و محمد مالجو اقتصاددان به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم علی رادفر و آرش نصوری پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.