برنامه تفریحی تاجیکی، ۳۰ دسامبر

دورووووود و خوش آمدید به آخرین برنامه تفریحی تاجیکی در سال ۲۰۱۱ میلادی.

در این برنامه چندی از آوازخوان‌های محبوب تاجیک از برد و باختهای خود در سال ۲۰۱۱ و تمنیات و آرزوهایشان برای سال ۲۰۱۲ میلادی می‌گویند.

صحبتی هم داریم با انور یونسف، مشت‌زن تاجیک که بهترین ورزشگر سال در تاجیکستان شناخته شد.

سال تا سال (هر سال) بحث‌ها در مورد تجلیل از سال نو میلادی میان جانبداران و مخالفان آن در تاجیکستان داغ‌تر می‌شود.

دلشاد رحیم‌ف، فلکلورشناس از تاریخ پیدایش و اهمیت جشن سال نو صحبت می‌کند.

سال ۲۰۱۲: چه داد و چه گرفت؟

عده‌ای از آوازخوانهای تاجیک برد و باختهای خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و آرزو و تمنیاتشان برای سال ۲۰۱۲ را با ما در میان گذاشتند:

پروین یوسفی: “سالی بابرار بود برای من، زیرا توانستم در شهر بخارا برای علاقه‌مندانم یک برنامه کنسرتی اجرا کنم.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، سفرهای زیادی داشتم، از جمله سفر خیلی خوب و خاطرمانی به شهر پاتایای تایلند داشتم. در مجموع، من از نتایج سال ۲۰۱۱ راضی هستم.”

محمدرافیع کرامت‌الله: “سال ۲۰۱۱ برای من تنها فرصتی بود برای تهیه و آماده کردن آهنگ‌های تازه برای آلبوم جدیدم.

حالا من می‌بینم که زحماتی که در تهیه این آهنگ‌ها کشیده‌ام، بر عبث نرفته است. زیرا برای بر‌‌گذاری برنامه کنسرتی‌ام که برای سال ۲۰۱۲ در نظر گرفته‌ام، اکثر آهنگ‌ها آماده هستند و امیدوارم برای علاقه‌مندان آهنگ‌هایم اجرای سبک جدیدم خوش می‌آید.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، خاطرات خوبی دارم از سفری که در این سال به کشور زیبای هندوستان داشتم.”

جانی‌بیک مرادف: “بسیار سال بابرکت و بابرار (موفق) بود، جایزه‌های زیادی در آزمون‌های مختلف موسیقی در سراسر جهان به دست آوردم.

جایزه بهترین آوازخوان در قزاقستان، بهترین آوازخوان سال در آزمون “سرود سال” در دوشنبه، در آزمونی با نام “سویوز” در مسکو جایزه “لوچشی دبیوت” (آغاز بهترین) را صاحب شدم.

مهم تر از همه، مسئولان “big apple music awards” در نیو یورک عنوان بهترین آوازخوان آسیای مرکزی را به من اختصاص دادند.

حق نشر عکس BBC World Service

برنامه‌هایی که در سال ۲۰۱۲ در نظر گرفته‌ام: پیش از همه، ما چهار برادران فردوس‌بیک، خسروبیک، پرویزبیک و من، برای برگزاری برنامه‌های کنسرتی در شهرهای مختلف دنیا به مناسبت هفتادسالگی پدرمان جوره‌بیک مرادف کمر بسته‌ایم.

تمام سعی و تلاش خود را می‌کنیم تا این برنامه‌ها را در سطح خیلی بالا برگزار کنیم.”

نازیه کرامت الله: “هر سال صرف نظر از این که ما به آرزوهایی که در آغاز سال داشتیم، می‌رسیم و یا نمی‌رسیم، در دفتر خاطرات ما ثبت می‌گردد، زیرا این یک سال عمر ماست.

حق نشر عکس BBC World Service

در سال ۲۰۱۱ من چندین آهنگ تازه ضبط کردم، امیدوارم مقبول شنونده‌های عزیز شده باشند. اما در سال ۲۰۱۲ قصد دارم یک برنامه کنسرتی با یک سورپرایزی برای علاقه‌مندان آهنگ‌هایم اجرا کنم. بیایید و از دیدن این برنامه پشیمان نخواهید شد.”

صدرالدین نجم‌الدین: “مثل سال‌های قبل در سال ۲۰۱۱ سرم خیلی شلوغ بود، سفرهای زیادی داشتم، برای فراهم ساختن زمینه‌های اجرای برنامه و ضبط و تهیه ویدیوموزیک در آمریکا.

سفر هنری داشتم به شهرهای یکاترینبرگ و چلیابینسک روسیه، برای هم‌وطنان عزیزم آنجا برنامه اجرا کردیم که در برابر تاجیک‌ها و ازبک‌ها و افغانی‌ها ارمنی‌ها و روس‌ها نیز در این برنامه‌ها خیلی زیاد بودند و دختران روس اکثر آهنگهایم را در برابر من می‌خواندند.

حق نشر عکس BBC World Service

آلبوم جدیدم را نمی‌خواهم در تاجیکستان منتشر کنم، زیرا حقوق مؤلف این‌جا رعایت نمی‌شود و در بازارها با کیفیت خیلی پست این آلبوم‌ها فوروخته می‌شوند. آوازخوان که چندین سال برای تهیه آلبوم زحمت می‌کشد، هیچ سودی از فروش آلبومش نمی‌برد.

با شرکت “آونگ” در آمریکا قراردادی بستم و در اواخر سال ۲۰۱۲ آلبوم جدیدم را این شرکت منتشر می‌کند. همچنین، سال ۲۰۱۲ نخستین برنامه کنسرتی‌ام را در کانادا اجرا خواهم کرد.”

“بیهترین ورزشگر سال”

انور یونسف، مشت‌زن تاجیک، به عنوان بهترین ورزشگر سال در تاجیکستان شناخته شد.

انور سال گذشته در وزن ۵۶ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی جهان در زمینه مشت‌زنی غیر حرفه ای صاحب مدال برونز شد و عنوان قهرمانی قاره آسیا را به دست آورد.

وی با این پیروز‌ی به بازی‌های المپیک تابستانه سال ۲۰۱۲ در شهر لندن راه‌خط (جواز ورود) گرفت.

حق نشر عکس BBC World Service

انور گفت: “آرزوی من پیروز‌ی در بازی‌های المپیک لندن است. در ۲۱ سالگی بار اول در بازی‌های المپیک در شهر پکن در سال ۲۰۰۸ شرکت داشتم. آن زمان یگانه آرزوی من شرکت در این بازی‌های المپیک بود. در زورآزمایی برای مدال برونز از جان لاهور، مشت‌زن ۳۴ ساله تایلندی و قهرمان بازی‌های المپیک مغلوب شدم."

حق نشر عکس BBC World Service

انور آرزو دارد که سال آینده مدال بازی‌های المپیک را در مشت‌زنی به دست آرد.

وی می‌گوید: "اگر مدال را به دست آرم، مهم نیست کدام یکی را، برای هنرنمایی در مشت‌زنی حرفه‌ای تلاش خواهم کرد."

جانبداران و مخالفان سال نو

در سال‌های اخیر بحث‌ در باره جشن گرفتن سال نو میلادی در تاجیکستان داغ‌تر شده است.

اگر برای بعضی‌ها این جشن خاطرات شیرین دوران بچگی و کودکی‌شان را زنده کند، برخی دیگر با تکیه بر اعتقادات مذهبی، از برگزاری این جشن و شادمانی‌های مربوط به آن پرهیز می‌کنند.

گروهی دیگر در دوراهه هستند و نمی‌دانند که به کدام گروه پیوندند.

حق نشر عکس BBC World Service

در این برنامه صحبتی داریم با دلشاد رحیمیان، فلکلورشناس، از تاریخ پیدایش و اهمیت جشن سال نو میلادی برای تاجیکان.

آقای رحیمیان می‌گوید: “هنوز قبل از دین اسلام و کیش زرتشتی نیاکان ما، آریایی‌ها، پیرو آیین مهرپرستی یا به اصطلاح میترایسم بودند.

طبق تقویم سنتی ایرانی شب ۳۰ ماه آذر (۲۰ دسامبر) روز تولد ایزد مهر می‌باشد، زیرا از همین وقت شروع کرده، روزها درازتر و تابش آفتاب بیشتر می‌گردد."

به گفته آقای رحیمیان، شب این روز را ایرانیان "شب یلدا" می‌نامیدند و به همین مناسبت جشن و شب‌نشینی‌ها برپا می‌کردند. واژه "یلدا" از زبان سوریانی بوده معنای ولادت یا تولد را دارد.

حق نشر عکس BBC World Service

آیین مهرپرستی در زمان حکومت اشکانیان از سرزمین ایران بزرگ به رم و کشورهای بالکان و اروپا راه یافت. حتی بعد از آن که مسیحیت جایگزین میترایسم در امپراتوری رم گشت، مردم هنوز هم زادروز میترا را جشن می‌گرفتند.

"امپراتور رم روحانیان مسیحی را موظف کرد که روز تولد عیسی را ۲۵ دسامبر اعلام کنند، تا مردم از این روز تجلیل کنند. همین طور، شب یلدا در کشورهای اروپایی به جشن کریسمس و یا خود زادروز عسی مسیح تبدیل یافت.”

اگر بخواهید، نظرات خویش را با ما در میان گذارید، به ما امییل بزنید: bbc_dushanbe@yahoo.com

مطالب مرتبط