از چرم شفاف تا رمز اعداد:معرفی بوریس بیژن صابری قسمت۲

به روز شده:  15:10 گرينويچ - سه شنبه 23 اکتبر 2012 - 02 آبان 1391

مدیا پلیر

بوریس بیژن صابری طراحی یاغی و پیشتاز است که در ۵ سال گذشته توانسته در صدر جدول طراحان معروف و جوان اروپا قرار گیرد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این روزها هفته مد لندن برپاست که فرصتی است برای طراحان جدید که محصولات خود را در معرض نمایش بگذارند و در این عرصه پررقابت مطرح شوند.

هفته های مد مختلفی در سراسر دنیا جریان دارد ولی معروفترین آنها هر شش ماه یکبار در شهرهای لندن، میلان و پاریس برگذار می شود . در سه ماه بین پاییز و زمستان کلکسیونهای پاییز و زمستان سال آینده و در سه ماه بین بهار و تابستان کلکسیونهای لباس این دوفصل در سال آینده به نمایش گذاشته می شود. دلیل این فاصله زیاد زمانی برای رسیدن لباس به دست مصرف کننده، مراحل پیچیده و پر فراز و نشیب تولید لباس از طرح تا دوخت و سفارش و تولید است.

ویژگی هفته مد لندن معرفی طراحان جدیدی است که تازه وارد کار تولید لباس شده اند و هنوز ایده های بکری را اجرا می کنند، در نقطه مقابل شهر میلان است که کلکسیونهای تجاری و لوکس و مارکهای معروف شهر را تسخیر کرده اند، و پاریس پایتخت طراحان پیشتاز و آوانگاردی است که توانسته اند جایگاه خود را بین مردم تثبیت و توانایی اجرای نمایشهای خاص را کسب کرده باشند.

اولین نمایش لباس مردانه دنیا در پاریس در دهه ۶۰ میلادی برگزار شد. در پاریس ، فدراسیون مد تصمیم می گیرد که چه طراحی اجازه شرکت در هفته مد را داشته باشد.

چند سالی است که طراحی نیمه ایرانی ، نیمه آلمانی این مهر تایید را گرفته و جزو صد طراح رسمی در هفته مد پاریس کلکسیون مردانه اش را به نمایش می گذارد.

بوریس بیژن صابری

بوریس بیژن صابری طراحی یاغی و پیشتاز است که در ۵ سال گذشته توانسته در صدر جدول طراحان معروف و جوان اروپا قرار گیرد. او نماینده نسل جدیدی است که در ده سال گذشته ویژگی های جدیدی را به بازار مد جهان وارد کرده اند. این طراحان آوانگارد یا پیشتاز روشهای قدیمی استادان دوزندگی را با پارچه های متفاوت و با نگاهی مجزا از روال مردم پسند مد، روایت میکنند.

بوریس بیژن بعد از یک سفر تفریحی به اسپانیا تصمیم گرفت که مدرک رشته مد را در بارسلون بگیرد. شهری که به او اجازه بدهد آزادانه سبکش را شکل بدهد و به واسطه روحیه خونگرم مردمانش پیش استادی چرم دوز بنشیند و با حوصله روش دوسوزنه دوخت چرم را از او یاد بگیرد و یا با ماشین آلات صنعتیشان آزمایشات شخصی انجام دهد.

بیژن متولد ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۸ ( ۲۰شهریور ۱۳۵۷) است و بخاطر اعتقادش به رمز اعداد، تاریخهای متعددی مربوط به اعضای خانواده اش را روی بدن خود خالکوبی کرده و عدد یازده را به شکلهای مختلف در دوخت لباسهایش نشان می دهد. برای مثال دو بند که نشان دو عدد ۱ است از دگمه ها و یا درز لباسهای که او طراحی کرده آویزان است.

ویژگی لباسهای او دقت در جزییات دوزندگی و استفاده از مواد خاص یا حتی غیر معمول در لباس است. مثلا او پارچه آغشته به چسب را زیر دستگاه فشار قرار می دهد تا ترکیب و بافتی خاص اختراع کند. بوریس بیژن کسی بود که با کمک لابراتوار پژوهش چرم اسپانیا، چرم شفاف را ابداع کرد و با آن کلکسیون کت و دستکش و کفش و کیفی تولید کرد که کلکسیونرها بعنوان یک اثر هنری خریداری کردند و باعث شهرت او در دنیای مد غرب شدند.

او هر لباسی را اول روی بدن خود شکل می دهد و بعد برشهای آن را با تیمی از دوزندگان و متخصصان در کارگاهش در بارسلون وارد تولید انبوه می کند.

کارهای او همیشه سوال برانگیز بوده و به قول مغازه داری : "همیشه در هر کلکسیونش یک مژده جدید و یک کالای خارق العاده متفاوت پیدا می شود."

او شاید بیشتر از هر طراحی شخصا درگیر تولید تک تک لباسهایی است که به ۶۳ مغازه در ۲۱ کشور دنیا فرستاده می شود. گاهی تک تک کتها را بدون توجه به سایزش به تن می کند تا ببیند چقدر راحت می توان با آن حرکت کرد.

و به گفته یک منتقد دیگر : "کارهای بوریس بیژن بی زمان است در نگاه اول می تواند متعلق به هزار سال گذشته یا هزار سال آینده باشد."

آیا نیمه ایرانی او تاثیری در طراحی هایش داشته؟ خودش در این باره می گوید: "من به عکسهای ایران نگاه نمی کنم وبعد لباسی با الهام از لباسهای سنتی تولید کنم. ایرانی بودن در روح من است و در تشنگی من در جستجو برای کشف راه های جدید و حسی که در برشها دارم به شکل پنهانی وجود دارد.

در بخش اول مستند دو قسمتی بوریس بیژن صابری ، به کارگاه لباس او در بارسلون سر می زنیم و بهمراهش به هفته مد پاریس می رویم.

در بخش دوم با جنبه های دیگری از دنیای بوریس بیژن آشنا می شویم. او از "چیدمان" برای نمایش لباسهایش بهره می گیرد و با چسب و قیر و پلاستیک ذوب شده بر روی لباسهایش پرداختهای خاص انجام می دهد.

در این برنامه همچنین از زبان مغازه دارانی که فقط لباسهایی به این سبک را عرضه می کنند و بازیگرها و خواننده گان معروف خریدارانشنان هستند با تاریخچه این نگاه جدید به لباس نیز آشنا خواهیم شد.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.