پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دنیای شگفت انگیز آلبر کان

در سال 1908 بانکدار و کارخانه‌دار فرانسوی، آلبر کان، پروژه‌ای را که احتمالا بلندپروازانه‌ترین پروژه در تاریخ عکاسی است، راه‌اندازی کرد. کان با استخدام گروهی عکاس، آن‌ها را به سراسر دنیا فرستاد تا تصاویری از زندگی بشر بر کره زمین خلق کنند. کان با اتکا به ثروت شخصی عظیمش، این عکاسان را به پیشرفته‌ترین ابزار عکاسی موجود تجهیز کرد. دوربین‌هایی که در اختیار این گروه قرار گرفت، دوربین‌های اتوکروم بود که نخستین سیستم کاربردی برای عکاسی رنگی محسوب می‌شد. به مدت بیش از دو دهه، کان عکاسانش را به سراسر جهان فرستاد و این عکاسان موفق شدند طی این مدت حدود یکصد ساعت فیلم و بیش از 72 هزار قطعه عکس اتوکروم بگیرند. این گنجینه‌ی عظیم تصاویر، لحظاتی فرّار از دنیایی در شرف نابودی را در خود جاودانه کرده است.

در بیش ازپنجاه کشور جهان، عکاسان کان به ثبت کوچک‌ترین جزئیات زندگی روزمره پرداختند. آن‌ها به تماشای مردم در حال کار و تفریح رفتند. آئین‌های سنتی را با دوربین‌های خود ثبت کردند، و همچنین نیروهای دست‌اندرکار تغییر را که بقای چنین سنت‌هایی را تهدید می‌کردند. این عکاسان شاهد برخی از خطیرترین و تاریخ‌سازترین رویدادهای دوران بودند. دوربین‌های کان شاهد سقوط امپراتوری‌ها، تولد ملت‌ها و لحظات سرنوشت‌ساز دوران معاصر بودند، شاهد سقوط فاجعه‌بار اروپا به ورطه‌ی خونین‌ترین جنگی که جهان تا آن زمان به خود دیده بود.

عکس‌های اتوکروم آلبر کان، مهم‌ترین مجموعه‌ی جهان در زمینه عکس‌های رنگی اولیه هستند. این فیلم‌ها و عکس‌ها به همراه هم، تصویر جدیدی از فلسطین پیش از پیدایش اسرائیل، از ایرلند در پایان دوران حکمرانی بریتانیا، و از هند در دوران راجه‌ها و استعمار بریتانیا ارائه می‌کنند، و همچنین از زندگی زنانی که تشنه‌ی استقلال هستند، از کودکان اروپا در دوران شاه ادوارد، و از خرابی‌های جنگ جهانی اول. در میان این عکس‌ها همه گونه تصویری به چشم می‌خورد، ‌تفریحات آکسفوردی، نمایش‌های کامبوجی، و مجازات‌های کیفری به سبک مغولی.

یک قرن پس از آن که کان پروژه خارق‌العاده‌اش را آغاز کرد، این تصاویر حامل بصیرتی منحصر به فرد از سال‌های آغازین و تعیین‌کننده‌ی قرن بیستم برای ما هستند. رشته برنامه های "دنیای شگفت انگیز آلبر کان" که در 9 قسمت از بی بی سی فارسی پخش می شوند پنجره‌ای است به جهان از دید دوربین های عکاسان آلبر کان.

با ما از طریق صفحه فیس‌بوک بخش دوبلاژ facebook.com/bbcpersian.dubbing و یاآدرس ایمیل Doublage@bbc.co.uk در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، زمان پخش این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.