داستان آشویتز

به روز شده:  14:16 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391

مدیا پلیر

آشویتز، بزرگترین قتلگاه دستجمعی تاریخ دنیاست. یازده میلیون نفر در این اردوگاه جان دادند، که بیش از کل تلفات آمریکا و بریتانیا در سراسر جنگ جهانی دوم است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آشویتز، بزرگترین قتلگاه دستجمعی تاریخ دنیاست. یازده میلیون نفر در این اردوگاه جان دادند، که بیش از کل تلفات آمریکا و بریتانیا در سراسر جنگ جهانی دوم است.

این اردوگاه بخشی از نقشه نازی ها برای تصرف اروپای شرقی بود، جنگی ویرانگر که نمونه اش در دوره های معاصر دیده نشده، جنگی که در آن، غیرنظامیان بی گناه توسط جوخه های ویژه مرگ کشته می شدند.

به موازات گسترش جنگ، رهبران نازی یکی از منفورترین سیاست های تاریخ را اجرا کردند: راه حل نهایی یا نابودی یهودیان. و در آشویتز نازی ها از مسیری طولانی و پرپیچ و خم گذشتند تا آنجا را برای کشتار جمعی یهودیان بسازند: ساختمانی که نماد جنایتشان بود، کارخانه مرگ!

مجموعه برنامه های "آشویتز" داستان تکامل آشویتز و ذهنیت جنایتکارانش است. آنچه در این مجموعه می بینید، داستان شگفت انگیز پیدایش آشویتز و سیاست نازی ها برای کشتار جمعی یهودیان است. آشویتز ابتدا برای مقصودی کاملا متفاوت از خفه کردن یهودیان با گاز ساخته شده بود، ولی نازی ها سیاست کلی آدمکشی خود را چنان گسترش دادند که از افسانه های عمومی درباره سربازان اس اس به عنوان قاتلان بیرحمی که فقط مامور بودند و معذور، فراتر می رود.

این تاریخچه تا حدودی مبتنی بر اسناد و طرح هایی است که تنها پس از گشودن بایگانی اروپای شرقی کشف شد و بخشی از آن نیز حاصل گفتگو با افرادی است که در آشویتز بودند، از جمله اعضای سابق اس اس.

"داستان آشویتز" که شامل شش قسمت است از بیست و پنجم دی ماه از تلویزیون فارسی بی بی سی پخش می شود.

با ما از طریق صفحه فیس‌بوک بخش دوبلاژ کلیک facebook.com/bbcpersian.dubbing و یاآدرس ایمیل Doublage@bbc.co.uk در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

زمان پخش مجموعه دنیای شگفت انگیز آلبر کان

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ

دوشنبه

۲۱:۱۰ ۲۲:۱۰ ۲۲:۴۰ ۱۷:۴۰
تکرار سه‌شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار چهارشنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۲:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، زمان پخش این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.