پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

غرور و تعصب

مجموعه شش قسمتی غرور و تعصب، برداشتی تلویزیونی از رمان مشهور نویسنده انگلیسی جین آستن است. این رمان که در اوایل قرن نوزدهم نوشته شده، مضمونی عاشقانه و شیرین دارد. در عین حال آستن در این رمان سعی کرده نگاهی تیزبینانه هم به جامعه عصر خودش داشته باشد و تا حد ممکن، برخورد طبقات مختلف اجتماعی آن دوران و رفتارشان با یکدیگر را هم به نقد بکشد.

خانواده بنت که از نظر مالی در حال ورشکستگی است، در مناطق ییلاقی هارتفورد شایر زندگی میکنند. خانم و آقای بنت دو شخصیت کاملا متضادند که سالها در کنار هم زندگی کرده اند و رابطه بین آنها در رمان و در این مجموعه دستمایه طنزی شیرین شده است. بنت ها پنج دختر قد و نیم قد در خانه دارند که آنها هم خلقیات و ماجراهای خودشان را دارند. خیلی زود دو جوان ثروتمند و اشرافزاده به نامهای بینگلی و دارسی از راه می رسند و روند عادی زندگی خانواده بنت را زیر و رو میکنند. بینگلی و دارسی که برای گذران تابستان و شکار به آن حوالی آمده اند در عمارتی در همسایگی بنت ها ساکن میشوند و حضورشان در یک مجلس رقص به آشنایی با دخترهای آنها منجر میشود. بینگلی به دختر بزرگتر، جین، دل می بندد، اما آقای دارسی مغرور ابتدا دختر دوم بنت ها، الیزابت را نادیده میگیرد و این اتفاق به سوء تفاهمی پیچیده می انجامد. ماجرای این آشنایی و فراز و نشیب آن دستمایه اصلی این داستان عاشقانه کلاسیک است.

مجموعه تلویزیونی حاضر که در سال ۱۹۹۵ میلادی ساخته شده، یکی از چندین اقتباس تلویزیونی است که طی سالها بر اساس این رمان جذاب ساخته شده اند. این سریال برای بسیار از بازیگران آن به خصوص کالین فرث سکوی پرشی مهم بود و پای آنها را به تولیدات بزرگتر و بعدها هالیوود باز کرد.

ما در ترجمه و دوبله این سریال سعی کرده ایم، طنز ظریف شخصیتها و اختلاف طبقات اجتماعیشان را به درستی نشان دهیم تا لطمه ای به جذابیت این اثر وارد نشود. حفظ ماهیت ادبی این مجموعه هم چالشی بزرگ بود که امیدواریم با انتخاب مناسب گویندگان و تناسب هدایت گفتارها در اجرا, بر آن غلبه کرده باشیم.

با ما از طریق صفحه فیس‌بوک بخش دوبلاژ facebook.com/bbcpersian.dubbing و یاآدرس ایمیل Doublage@bbc.co.uk در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، زمان پخش این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.