دادستان پرونده بی‌نظیر بوتو و نامزد انتخابات پاکستان کشته شدند

چودری ذوالفقار علی
Image caption هنوز هیچ گروهی مسئولیت ترور دادستان پرونده ترور بوتو را برعهده نگرفته است

چودری ذوالفقار علی، دادستان پرونده ترور نخست وزیر پیشین پاکستان، و صادق زمان ختک، از کاندیداهای حزب سکولار عوامی ملی این کشور ترور شده‌اند.

روز جمعه، ۱۳ اردیبهشت (۳ مه)، پلیس پاکستان اعلام کرد که چودری ذوالفقار علی، دادستان پرونده رسیدگی به ترور بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین و رهبر سابق حزب مردم پاکستان، هنگام عزیمت به دادگاه مبارزه با تروریسم در اسلام آباد، پایتخت، هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

این حادثه در مسافت کوتاهی از خانه چودری ذوالفقار در یکی از محله های پر رفت و آمد پایتخت روی داد و مهاجمان مسلح موتور سوار، با بستن راه به روی اتومبیل او، آن را به گلوله بستند و سپس از محل گریختند.

دادستان پاکستانی خود رانندگی اتومبیل را برعهده داشت و یک مقام پلیس محلی به خبرگزاری فرانسه گفته است که در این حادثه، محافظ چودری ذوالفقار در اثر اصابت گلوله زخمی شد و یک زن عابر نیز به دلیل برخورد اتومبیل با او جان خود را از دست داد.

پس از وقوع تیراندازی، ماموران پلیس در محل حاضر شدند و چودری ذوالفقار علی را که به شدت زخمی شده بود، به بیمارستان انتقال دادند اما پزشکان اعلام کردند که او درگذشته است.

Image caption مهاجمان با منحرف کردن اتومبیل دادستان از مسیر خود، آن را به گلوله بستند

تصاویر تلویزیونی اتومبیل چودری ذوالفقار را نشان داده که شیشه های آن در اثر اصابت گلوله خرد شده و آثار گلوله در بدنه اتومبیل هم به چشم می خورد.

این حمله زمانی روی داد که دادستان پرونده ترور بی‌نظیر بوتو برای شرکت در جلسه دادگاه مبارزه با تروریسم عازم راولپندی، در مجاورت اسلام آباد بود.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، خانم بوتو پس از بازگشت به پاکستان و در جریان مبارزات انتخابات پارلمانی، در اثر انفجار بمب به قتل رسید.

چند روز پیش، پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان که در ارتباط با پرونده ترور بی‌نظیر بوتو تحت پیگرد است، تا زمان برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی این پرونده به مدت دو هفته تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

چودری ذوالفقار علی همچنین مسئول پیگیری پرونده کسانی بوده که در ارتباط با عملیات مسلحانه سال ۲۰۰۹ در شهر بمبئی (مومبای) هند در پاکستان بازداشت شده اند.

در این عملیات، ۱۶۶ نفر کشته شدند و دولت هند این حمله را به گروه اسلامگرای موسوم به لشکر طیبه نسبت داد و "برخی عناصر" در تشکیلات امنیتی و نظامی پاکستان را به ارتباط با این گروه متهم کرد.

مقامات پاکستانی هفت نفر را در ارتباط با اتهامات دولت هند بازداشت کردند و چودری ذوالفقار مامور دریافت اطلاعات بیشتر و تکمیل این پرونده بود.

پیش از این، برخی گروه‌های تندرو، چودری ذوالفقار علی را به مرگ تهدید کرده بودند و به همین دلیل هم برای او محافظانی تعیین شده بودند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت ترور چودری ذوالفقار علی را برعهده نگرفته است.

مقامات پاکستانی گروه های اسلامگرا را مسئول ترور خانم بوتو دانسته اند.

ترور یکی از کاندیداهای انتخابات

در همین حال گزارش ها از کشته شدن یکی از کاندیداهای مجلس ملی پاکستان که قرار بود در انتخابات هفته آینده شرکت کند، حکایت دارد.

صادق زمان ختک از کاندیداهای حزب سکولار عوامی ملی بود.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به این سیاستمدار را به عهده نگرفته است.

اما پیشتر، طالبان کاندیداهای این حزب و دو حزب سکولار دیگر را به طور مستقیم به مرگ تهدید کرده بود.

مطالب مرتبط