پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'بین مادرم و آمریکا باید یکی را انتخاب می‌کردم'

Image caption گلاره سال ۲۰۰۲ به آمریکا آمده؛ ابتدا نه به عنوان دانشجو، بلکه به عنوان همسر یک دانشجو. اما بعد تحصیل را شروع کرد و همین یک ماه پیش موفق شد مدرک دکترای خودش را در رشته مهندسی پزشکی دریافت کند

گلاره آزادی، دانشجوی ایرانی مقیم آمریکاست که به تازگی مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی- پزشکی دریافت کرده است.

او از سال ۲۰۰۲ به آمریکا آمده و مانند بسیاری از دانشجویان ایرانی با مشکلات و مزایای این نوع مهاجرت در ۱۱ سال گذشته روبرو شده. مشکلاتی که دیگر از جنس "درس خواندن زیر نور شمع یا چراغ فیتیله‌ای" نیست اما در مواردی آن قدر دشوار به نظر می‌رسد که حتی می تواند معنای زندگی شما را برای همیشه عوض کند.

هر دو قطعه موسیقی این گزارش ساخته آلبرتو ایگلِسیاس، آهنگساز برجسته اسپانیایی است. این دو قطعه در فیلم سینمایی "با او سخن بگو" ( Talk to Her) ساخته پدرو آلمادوار، کارگردان اسپانیایی مقیم آمریکا به کار رفته اند.

چمدان هر پنجشنبه‌ از برنامه چشم انداز بامدادی رادیوی فارسی بی‌بی‌سی پخش می شود و مجالی است برای گفتگو پیرامون تجربه مهاجرت به دور از سیاست. در این برنامه امیر پیام، هر بار به دیدار یک ایرانی مهاجر می رود و از او می پرسد: "اگر یک چمدان خیالی داشتید و همین امروز عازم ایران بودید، چه ویژگی هایی از جامعه میزبان خودتان را در این چمدان می‌گذاشتید؟"

برای اظهار نظر در مورد برنامه چمدان لطفا اینجاکلیک کنید.