پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'آمریکایی‌ها با خلوص به سمت موسیقی ایران می‌آیند'

Image caption حسین عمومی می گوید آشنایی‌اش با منطق ریاضی و زبان موسیقی، به او کمک کرده تا اطلسی برای آموزش موسیقی سنتی ایران ترسیم کند

حسین عمومی، استاد موسیقی سنتی ایرانی با ایجاد تغییراتی در نِی و تنبک توانسته قابلیت تنظیم و استفاده از این سازهای اصیل را ارتقاء دهد.

این موسیقیدان ایرانی مقیم آمریکا، تحصیلات خود را در رشته هنر و معماری در ایتالیا به پایان رسانده و سالها استاد معماری دانشگاه شهید بهشتی (دانشگاه ملی سابق) در تهران بوده است.

او پس از حدود ۲۰ سال زندگی در فرانسه به آمریکا مهاجرت کرده و یک دهه گذشته را در ایالت‌های واشنگتن و کالیفرنیا گذرانده است. در تمامی این سالها دغدغه اصلی‌ آقای عمومی پیدا کردن راهی برای آموزش آسان موسیقی ایرانی به هنرجویان غیرایرانی‌ بوده است.

دغدغه‌ای که به گفته خودش به تنظیم دروس جدیدی تحت عنوان "پیش ردیف" منجر شده است.

قطعه پایانی این گزارش کاری است از حسین عمومی با صدای جسیکا کنی، شاگرد آمریکایی آقای عمومی که به آواز اصیل ایرانی علاقمند است.

چمدان هر پنجشنبه‌ از برنامه چشم انداز بامدادی رادیوی فارسی بی بی سی پخش می شود و مجالی است برای گفتگو پیرامون تجربه مهاجرت به دور از سیاست. در این برنامه امیر پیام، هر بار به دیدار یک ایرانی مهاجر می رود و از او می پرسد: "اگر یک چمدان خیالی داشتید و همین امروز عازم ایران بودید، چه ویژگی هایی از جامعه میزبان خودتان را در این چمدان می‌گذاشتید؟"

برای اظهار نظر در مورد برنامه چمدان لطفا اینجا کلیک کنید.