پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چمدان: 'عهد کرده ام که به ایران بازگردم'

Image caption حسام فطرتی در ماههای گذشته نمایشگاههای مختلفی با موضوع مهاجرت در استرالیا برگزار کرده است

حسام فطرتی، گرافیست و طراح ایرانی دو سالی است که برای تحصیل در مقطع دکترا به استرالیا سفر کرده است. او که هنرمندی کم حرف و گوشه‌گیر است در این مدت بخشی از رساله دکترا خود را به پژوهش درباره پناهجویان و نحوه سازگاری آنها با جامعه میزبانشان اختصاص داده است.

در ماههای گذشته، حسام فطرتی چند نمایشگاه در استرالیا برگزار کرده و کتاب جدید او نیز هفته آینده (۲۷ ژوئن) در مرکز فرهنگی شهر بریزبن ایالت کوئینزلند رونمایی می‌شود.

قطعه استفاده شده در این گزارش اثری است از ویلیام برتون، موسیقیدان استرالیایی. ویلیام برتون بومی اصیل استرالیاست. او در آثارش به نوعی از تلفیق موسیقی غربی با موسیقی بومیان استرالیا رسیده و استفاده از ساز دیجریدو در اکثر کارهایش ویژگی منحصر به فرد اوست.

چمدان هر پنجشنبه‌ از برنامه چشم انداز بامدادی رادیوی فارسی بی بی سی پخش می شود و مجالی است برای گفتگو پیرامون تجربه مهاجرت به دور از سیاست. در این برنامه امیر پیام، هر بار به دیدار یک ایرانی مهاجر می‌رود و از او می‌پرسد: "اگر یک چمدان خیالی داشتید و همین امروز عازم ایران بودید، چه ویژگی‌هایی از جامعه میزبان خودتان را در این چمدان می‌گذاشتید؟"

برای اظهار نظر در مورد برنامه چمدان لطفا به آدرس bamdadi@bbc.co.uk ایمیل بفرستید.