صداهایی از تاریخ: فرهنگ و هنر

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث، شاعر پرآوازه ایرانی، در ابتدای سال ١٣٦٩ (١٩٩٠) سفری به لندن کرد. او در این سفر در استودیوی بی‌بی‌سی فارسی هم حاضر شد و علاوه بر یک مصاحبه مفصل، چند تا از شعرهایش را هم برای شنوندگان بی‌بی‌سی فارسی خواند. مهدی اخوان ثالث چند ماه بع از بازگشت از این اولین و آخرین سفر خارجی‌اش در ٤ شهریور ١٣٦٩ در تهران از دنیا رفت.

شعر «دوست دارم» را با صدای مهدی اخوان ثالث بشنوید.

هوشنگ گلشیری

هوشنگ گلشیری، نویسنده مشهور ایرانی، در مهر ۱۳۷۸ و در یکی از سفرهای اروپایی‌اش، برای داستنان‌خوانی و سخنرانی به لندن آمد. در این سفر او در گفتگویی مفصل با رادیو بی‌بی‌سی فارسی از زندگی و آثارش و اوضاع ادبیات در ایران گفت. فایل صوتی که می‌شنوید بخش اول از این گفتگوست.

بخش اول گفتگو با هوشنگ گلشیری را بشنوید.

ثمین باغچه‌بان

عزیز نسین، نویسنده مشهور ترک، روز ٧ ژوئیه ١٩٩٥ (١٥ تیر ١٣٧٤) از دنیا رفت. در همان روز رادیو بی‌بی‌سی فارسی گفتگویی داشت با ثمین باغچه‌بان، آهنگساز و مترجم مشهور ایرانی که چند تا از کتاب‌های عزیز نسین را هم به فارسی ترجمه کرده بود. ثمین باغچه‌بان بعد از انقلاب سال ١٣٥٧ از ایران به استانبول مهاجرت کرد و تا روز ٢٩ اسفند ١٣٨٦ که از دنیا رفت، به همراه همسرش اولین در همین شهر ساکن بود.

گفتگو با ثمین باغچه‌بان درباره عزیز نسین را بشنوید.

نجف دریابندری

نجف دریابندری، از شناخته‌شده‌ترین مترجمان و نویسندگان ایرانی است. آقای دریابندری در سال ١٣٠٨ در آبادان به دنیا آمده است. با این که بیشتر مترجمان هم‌نسل او از ز زبان فرانسه به فارسی ترجمه می کردند، او به دلیل تماس با کارمندان انگلیسی‌زبان صنعت نفت، مترجم انگلیسی بود. نجف دریابندری در این گفتگو که در اوایل دهه ١٣٧٠ انجام شده، از نسبت روشنفکران و سیاست می‌گوید.

گفتگو با نجف دریابندری را بشنوید.

کریم امامی

کریم امامی، مترجم، ناشر، ویراستار، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی بود. آقای امامی مدیر انتشارات و کتابفروشی زمینه بود و به دلیل تسلطی به مسئله نشر و همین طور زبان فارسی داشت، کتاب هایی خواندنی نیز در مورد مسئله نشر نوشت. آقای امامی یک فرهنگ لغت فارسی به انگلیسی نیز تدوین کرده است. کریم امامی در این فایل صوتی که به نظر می رسد در اوایل سال ١٣٦٩ ضبط شده، وضعیت نشر در ایران را بررسی می‌کند. کریم امامی در تیر ١٣٨٤ در تهران از دنیا رفت.

وضعیت نشر ایران در اواخر دهه شصت را از زبان کریم امامی بشنوید.

بزرگ علوی

بزرگ علوی، از مشهورترین نویسندگان معاصر ایرانی است. او به دلیل عضویت در حزب توده، بعد از کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ از ایران گریخت و تا بهمن ١٣٧٥ که از دنیا رفت (جز چند ماه در ابتدای پیروزی انقلاب ٥٧) در برلین شرقی زندگی کرد. این گفتگو با بزرگ علوی در آبان ١٣٧١ و در حالی که او ٨٩ سال داشت، انجام شده است. ٣ دقیقه اول این فایل صوتی، زندگینامه آقای علوی از زبان مجری برنامه «روزنه» رادیو بی‌بی‌سی فارسی است.

گفتگو با بزرگ علوی را بشنوید.

جمشید عندلیبی

جمشید عندلیبی از مشهورترین نوازندگان نی است که مشهورترین و ماندگارترین اثرش نواختن نی در قطعه نینوا ساخته حسین علیزاده است. این گفتگو با آقای عندلیبی زمانی که برای یک کنسرت به لندن آمده بود انجام شده است. زمان ضبط این مصاحبه مشخص نیست ولی به نظر می‌رسد اوایل دهه هفتاد خورشیدی باشد.

گفتگو با جمشید عندلیبی را بشنوید.