صداهایی از تاریخ: ورزش

عبدالحسین فیلی

عبدالحسین فیلی را بسیاری بنیانگذار کشتی در ایران می دانند. بیشتر کشتی گیران بزرگ ایران در دهه های چهل و پنجاه و شصت خورشیدی شاگرد مستقیم یا غیرمستقیم او بوده اند. آقای فیلی در این گفتگو که در آذر ١٣٧٨ انجام شده، از سوابق خودش و تاریخچه کشتی در ایران می گوید. عبدالحسین فیلی در اسفند ١٣٨٢ در حالی که به قولی ١٠٤ سال و به قولی ٩٧ سال داشت، در تهران از دنیا رفت.

گفتگو با عبدالحسین فیلی را بشنوید.

خداداد عزیزی

۸ آذر ١٣٧٦ را بیشتر ایرانی ها به یاد دارند. روزی که تیم ملی فوتبال ایران با مساوی برابر استرالیا بعد از بیست سال به جام جهانی راه پیدا کرد. خیابان های تهران و خیلی از شهرهای ایران در آن روز شادی بی سابقه ای را تجربه کردند. دومین گل ایران در آن بازی را که باعث صعود به جام جهانی شد، خداداد عزیزی زد. گلی که شاید مشهورترین گل تاریخ فوتبال ایران باشد. خداداد عزیز چند روز بعد از آن بازی تاریخی با رادیو بی بی سی فارسی گفتگو کرد.

گفتگو با خداداد عزیزی را بشنوید.

عطا بهمنش

عطاءالله بهمنش (متولد ١٣٠٢) از قدیمی ترین و مشهورترین گزارشگران ورزشی در ایران است. در فایل صوتی که می شنوید، آقای بهمنش از مسابقات جام جهانی کشتی سال ١٩٩٢ در مسکو گزارش می دهد. تاریخ پخش این گزارش ٢٢ آبان ١٣٧١ است.

گزارش عطا بهمنش را بشنوید.

کریم باقری

کریم باقری، از بهترین بازیکنان فوتبال ایران در دهه ٧٠ و ٨٠ بود. او در سال ٢٠٠٠ برای بازی در تیم چارلتون به انگلستان آمد که البته تنها یک بار برای این تیم بازی کرد و خیلی زود از آن جدا شد. این گفتگو در تیر ماه ١٣٧٩ و زمانی که انتقال کریم باقری به چارلتون قطعی شده بود، انجام شده است.

گفتگو با کریم باقری را بشنوید.

علی دایی

علی دایی، فوتبالیست ایرانی، رکوددار گلزنی در رده ملی در جهان است. او در دهه ۷۰ خورشیدی چند فصلی هم در تیم‎‌های آلمانی هرتا برلین و بایرن مونیخ بازی کرد. شاید به یاد ماندنی‌ترین شب بازی او در جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا شبی باشد که در ورزشگاه المپیک برلین دو گل به چلسی که در آن زمان از قوی‌ترین تیم‌های اروپایی بود زد. این گفتگو با علی دایی در روز اول مهر ۱۳۷۸ و فردای بازی با چلسی انجام شده است.

گفتگو با علی دایی را بشنوید.