سیاستمدار چینی رسما به رشوه‌خواری و سوء‌استفاده از قدرت متهم شد

بو
Image caption بو شالای زمانی از مقامات ارشد دولت و حزب و از نامزدهای احتمالی رهبری نظام کمونیستی بود

یکی از مقامات سابق چین رسما به رشوه خواری و سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

روز پنجشنبه، ٣ مرداد (٢٥ ژوئیه)، رسانه‌های خبری جمهوری خلق چین گزارش کردند که "بو شیلای"، دبیر سابق دفتر حزب کمونیست در شهر چونگکینگ، که به ظن رشوه خواری و سوء استفاده از مقام در بازداشت به سر می‌برد، با حضور در دادگاه، رسما تفهیم اتهام شده و محاکمه او به زودی آغاز خواهد شد.

چونگکینگ، در جنوب غرب چین، یکی از شهرهای عمده چین و از مراکز عمده اقتصادی این کشور است.

آقای بو، که زمانی از وزرای کابینه و همچنین عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین بود، برجسته ترین مقام این کشور است که طی چند دهه اخیر و از زمان آغاز آزاد سازی نسبی فضای سیاسی چین محاکمه می‌شود.

خبرگزاری دولتی شین‌هوا در گزارشی در این زمینه به نقل از منابع دادستانی استان شاندونگ، محل رسیدگی به پرونده، نوشته است که دادخواست علیه بو شیلای برای رسیدگی به دادگاه کیفری شهر جینان، مرکز این استان ارجاع شده است.

در این گزارش به نقل از دادخواست آمده است که "بو شیلای با سوء استفاده از موقعیت دولتی خود زمینه بهره برداری مالی سایرین را فراهم آورد و خود نیز رشوه‌های کلانی را به شکل پول نقد و املاک دریافت کرد."

اختلاس اموال عمومی نیز یکی دیگر از اتهامات آقای بو عنوان شده است.

یک منبع محلی گفته است که انتظار می‌رود محاکمه این مقام سابق چینی در اواسط ماه آینده میلادی آغاز شود اما منابع رسمی هنوز در این مورد اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند.

Image caption بازداشت بو پس از "افشای" تخلفات همسرش صورت گرفت

بو شیلای سال گذشته و پس از آن بازداشت شد که در ماه فوریه سال ٢٠١٢، وانگ لیجون، رئیس پلیس استان چونگکینگ، به کنسولگری ایالات متحده در شهر چنگدو پناهنده شد و اعلام کرد که مدارکی را در مورد مرگ نیل هیوود، تاجر بریتانیایی، در اختیار دارد.

نیل هیوود، که ظاهرا دارای روابط نزدیک و دوستانه‌ای با همسر بو شیلای بود، یک سال پیش از آن در استان چنونگکینگ درگذشته بود و شایع شد که احتمالا مرگ او طبیعی نبوده است.

در پی افشاگری وانگ لیجون، همسر بو شیلای بازداشت و محاکمه و به جرم قتل تاجر بریتانیایی به "اعدام تعلیقی" محکوم شد. معمولا منظور از این حکم در قوانین چین، مجازات حبس ابد است.

دادگاه محلی همچنین وانگ لیجون را به دلیل پناهندگی به کنسولگری آمریکا، که تنها یک روز به طول انجامید، و اتهامات دیگری مانند مشارکت در رشوه خواری و سوء استفاده از مقام به پانزده سال زندان محکوم کرد.

رقابت بر سر قدرت

به گفته منابع رسمی چین، رسیدگی به پرونده قتل نیل هیوود نشان داد که همسر بو شیلای در معاملات مشکوک دست داشته و ادامه پیگیری این پرونده همچنین معلوم کرد که خود آقای بو هم از موقعیت حزبی و دولتی خود برای ثروت اندوزی سوء استفاده کرده است.

Image caption مرگ مشکوک نیل هیوود زمینه بازداشت و پیگرد همسر بو را فراهم آورد

در عین حال، به گفته ناظران، نحوه برخورد بااین مقام پیشین حزب کمونیست با رقابت بر سر قدرت در کادر رهبری جمهوری خلق چین نیز بی ارتباط نبوده است به خصوص اینکه این ماجرا با تغییر و تحول در رده رهبری حزب و دولت چین همزمان بود.

بو شیلای در زمان رهبری دفتر محلی حزب کمونیست، از محبوبیت فراوانی در میان اعضای حزب برخوردار بود و از او به عنوان یکی از افراد مناسب برای دبیرکلی حزب کمونیست و ریاست جمهوری کشور نام برده می‌شد.

یکی از اقدامات مهم بو شیلای در زمان تصدی رهبری دفتر محلی حزب، مبارزه پر سر و صدا با جنایت سازمان یافته و گروه‌های "مافیایی" بود که به بازداشت دهها تن از افراد سرشناس محلی و تشکیل پرونده اتهامی علیه آنان منجر شد.

در زمان رسیدگی به این پرونده‌ها، گفته شد که بازداشت شدگان، ظاهرا به خواست مقامات ارشد حزبی، تحت شکنجه قرار گرفته‌اند تا به اتهامات وارده اعتراف کنند.

از دیگر ویژگی‌های بو شیلای در مقام دبیری دفتر محلی حزب، برنامه "بسیج افکار عمومی" در حمایت از حزب کمونیست به عنوان مجرای اصلی انتقال دیدگاه و برآوردن خواست مردم از تشکیلات حکومتی بود که به گفته مخالفان، از آن بوی "عوام فریبی" به مشام می‌رسید.

Image caption هو و شی، رئیسان جمهوری قبلی و فعلی - تداوم سیاستی که بو ممکن بود به مخاطره اندازد

به گفته ناظران، برای بعضی از رهبران و اعضای حزب کمونیست، این شیوه خطر بازگشت به چپگرایی را گوشزد می‌کرد و یادآور برنامه موسوم به "انقلاب فرهنگی" بود که از اواسط دهه ١٩٦٠ آغاز شد و تا اواسط دهه بعد و زمان مرگ مائو به طول انجامید.

هدف از انقلاب فرهنگی، که مورد تایید و حمایت مائوتسه تونگ، رهبر وقت چین قرار داشت، پاکسازی حزب و کشور از گرایش های انحرافی و تحکیم مبانی انقلاب چین اعلام شد بود اما در عمل، عمدتا حرکتی برای تحکیم موقعیت مائو و نزدیکان او محسوب می‌شد و خسارات اقتصادی و اجتماعی گسترده ای را به این کشور وارد کرد.

در اواخر سال گذشته، رهبری حزب کمونیست چین و در اوایل سال جاری، رهبری دولت چین تغییر یافت و رهبران جدید، با تاکید بر ادامه سیاستی که کمابیش از اواخر دهه ١٩٧٠ در چین پیاده شده است، اداره امور را برعهده گرفتند.

مقامات جدید چین هم بر لزوم مبارزه با فساد در تشکیلات اداری و حزبی تاکید داشته‌اند و قطعا محاکمه بو شیلای به عنوان نمونه‌ای از قاطعیت نظام در برخورد با فساد تبلیغ خواهد شد.

در همانحال، منتقدان حکومت کمونیستی چین یادآور شده‌اند که این کشور همچنان تحت یک نظام بسته و غیردموکراتیک اداره می‌شود و فقدان مشارکت و نظارت مردم در چنین نظام‌هایی، معمولا زمینه مساعدی را برای سوء استفاده از قدرت و فساد سیاسی و مالی فراهم می‌آورد.

مطالب مرتبط