صداهایی از آرشیو: برنامه‌های خبری بی‌بی‌سی

آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌الله خامنه‌ای حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز ٨ آبان ١٣٧٧ در نمازجمعه تهران سخنانی درباره یاسر عرفات، رئیس وقت تشکیلات خودگران فلسطینی و رهبر وقت سازمان آزادی بخش فلسطین گفت که در موضعگیری های مقام های جمهوری اسلامی نسبت به مبارزان فلسطینی کم‌سابقه بود. روزنامه خرداد که مدیریت آن را عبدالله نوری برعهده داشت، فردای آن روز این تیتر اصلی را از قول آقای خامنه‌ای انتخاب کرد: «عرفات هم خائن است، هم احمق». این تیتر از جمله موارد اتهامی عبدالله نوری در دادگاهی بود که سال بعد برای او تشکیل شد.

صحبت‎‌های آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران درباره یاسر عرفات را بشنوید.

احمد بورقانی و سعید مرتضوی

حق نشر عکس ISNA

احمد بورقانی در اولین ماه های دولت محمد خاتمی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. آقای بورقانی چند سال بعد و در زمانی که نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه مجلس ششم بود، به دادگاه فراخوانده شد تا درباره پرونده مربوط به مرکز ملی پژوهش افکار عمومی پاسخ دهد. فایل صوتی که می‌شنوید بخشی از دفاعیات او در دادگاه و سوال‌های سعید مرتضوی، قاضی دادگاه، است که در دی ماه ١٣٨١ برگزار شد. آقای بورقانی در بهمن ١٣٨٦ بر اثر سکته قلبی در تهران از دنیا رفت.

بخشی از دفاعیات احمد بورقانی در دادگاه و سوال‌های سعید مرتضوی را بشنوید.

عطاءالله مهاجرانی و غلامحسین کرباسچی

غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران، روز ۱۵ فروردین ۱۳۷۷ بازداشت شد. فایل صوتی که می‌شنوید اعلام این خبر در اخبار شبکه اول تلویزیون دولتی ایران و بعد از آن مصاحبه خبرنگار تلویزیون ایران با عطاءالله مهاجرانی، سخنگوی وقت دولت ایران است.

گفتگوی عطاءالله مهاجرانی با تلویزیون ایران درباره بازداشت غلامحسین کرباسچی را بشنوید.

آیت‌الله خمینی و تاخیر در بازگشت به ایران

وقتی آیت‌الله خمینی در روز ۵ بهمن ۱۳۵۷ اعلام کرد به زودی از پاریس به تهران باز خواهد گشت، دولت شاپور بختیار فرودگاه مهرآباد را بست. گرچه با اعتراض‌های گسترده مردمی نهایتا در روز ۹ بهمن فرودگاه باز شد و آیت‌الله خمینی در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ با یک هواپیمای شرکت ایرفرانس به تهران آمد. فایل صوتی که می‌شنوید مربوط به یکی از روزهای ۵ تا ۹ بهمن ۱۳۵۷ است که یکی از همراهان آیت‌الله خمینی در پاریس به زبان انگلیسی و فارسی به خبرنگاران اعلام می‌کند که به علت بسته بودن فرودگاه مهرآباد، آیت‌الله خمینی امکان سفر به تهران در آن روز را ندارد.

توضیح یکی از همراهان آیت‌الله خمینی درباره تاخیر در بازگشت او به ایران را بشنوید.