کناره‌گیری رهبران گروه بریتانیایی 'مخالف اسلامگرایی' در اعتراض به افراط‌گرایی

کارول و رابینسون
Image caption کارول (راست) و رابینسون در اعتراض به تندروی حزب از آن کناره‌گیری کردند

دو تن از رهبران یک گروه افراطی بریتانیایی در اعتراض به تندروی اعضای گروه ای این گروه کناره‌گیری کرده‌اند.

روز سه‌شنبه، ١٦ مهر (٨ اکتبر)، تامی رابینسون و کوین کارول، پایه‌گذاران "جنبش اتحادیه دفاعی انگلستان" با صدور بیانیه‌‌هایی اعلام کردند که "به دلیل ناتوانی در مهار کردن افراط‌گرایی" این گروه از عضویت آن کناره گیری کرده‌اند.

در اطلاعیه آقای رابینسون که از طریق موسسه تحقیقاتی "کوئیلیام" انتشار یافته آمده است که "من از خطرات راستگرایی افراطی آگاهم و همچنین می‌دانم که در برابر عقاید اسلامگرایان، نباید به خشونت متوسل شد بلکه باید از طریق ارائه و دفاع از دموکراسی و عقاید دموکراتیک دست به اقدام زد."

موسسه تحقیقاتی کوئیلیام توسط چند تن از مسلمانان بریتانیایی ایجاد شده و هدف از تاسیس آن، جلوگیری از گسترش و نفوذ اسلامگرایی بوده است. این موسسه معتقد است که اسلام‌گرایی با اسلام به عنوان یک دین، در تعارض است.

تامی رابینسون در بیانیه خود گفته است که "مدت‌ها بود که به موضوع کناره‌گیری از اتحادیه دفاعی انگلستان می‌اندیشیدیم زیرا اعتقاد یافته‌ام که اگرچه تظاهرات خیابانی، ما را این مرحله رساند، اما چنین اقداماتی دیگر کارساز نیست."

اتحادیه دفاعی انگلستان در سال ٢٠٠٩ و در واکنش نسبت به تظاهرات مسلمانان افراطی در منطقه لوتون لندن شکل گرفت. شرکت‌کنندگان در تظاهرات لوتون به شکل سربازان آماده به رزم، در خیابان‌ها رژه رفتند.

اتحادیه دفاعی انگلستان هدف خود را مبارزه با افکار اقلیت‌های قومی و مذهبی عنوان کرده و از زمان تاسیس، با برگزاری تجمع های خیابانی و اقدامات تبلیغاتی، در صدد گسترش عقاید خود بوده است. در بسیاری از این تجمع‌ها، بین اعضای گروه و مخالفان آن، مانند جمعیت اتحاد علیه فاشیسم درگیری روی داده است.

Image caption تامی رابینسون از طرفداران حزب خواسته است به دلایل او برای کناره‌گیری توجه کنند

بسیاری از سیاستمداران بریتانیایی افکار و اقدامات این گروه را محکوم دانسته و دیوید کامرون، نخست وزیر، آن را "گروهی وحشتناک" توصیف کرده است.

در سال‌های اخیر، تامی رابینسون به خاطر صراحت لهجه و اظهارات تحریک‌آمیز بارها بازداشت شده است.

موسسه کوئیلیان، که خود را "اولین نهاد تحقیقاتی با هدف مقابله با افراط‌گرایی"توصیف می‌کند، گفته است که به آقای رابینسون کمک می‌کند تا از اتحادیه دفاعی انگلستان کاملا دور شود و در عوض، توان خود را در مقابله با تندروی به کار گیرد.

این موسسه به سایر اعضای اتحادیه دفاعی انگلستان توصیه کرده است تا به آقایان رابینسون و کارول تاسی کنند و از رهبران گروه های تندرو اسلامگرا هم خواسته است تا از این گروه‌ها کناره‌گیری کنند.

ماجد نواز، رئیس کوئیلیام هم اقدام رهبران اتحادیه دفاعی انگلستان را ستوده و آن را تحولی مثبت برای صحنه سیاسی بریتانیا و دستاوردی مهم برای موسسه خود خوانده است.

ماجد نواز گفته است: "ما توانسته‌ایم ثابت کنیم که مردم بریتانیا در برابر هرنوع افراط‌گرایی، بدون توجه به ماهیت آن، متحد هستند" و ابراز امیدواری کرده است که این موسسه بتواند از آقایان رابینسون و کارول "در تلاش برای مقابله با با اسلام‌گرایی و نئو - نازیسم حمایت کند."

یکی از سخنگویان اتحادیه دفاعی انگلستان گفته است که کناره گیری تامی رابینسون و کوین کارول بر ادامه فعالیت گروه تاثیری نخواهد گذاشت.