اعتراض مردم آلبانی به طرح انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه در آن کشور

انتشار گزارش های تایید نشده از تصمیم دولت آلبانی برای تحویل و نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه با واکنش خشم آلود گروهی از مردم آن کشور مواجه شده است.

صدها معترض دیروز (پنج شنبه ۱۴ نوامبر) با تجمع در مقابل پارلمان و دفتر نخست وزیر آلبانی با سر دادن شعارهایی در مخالفت با تسلیحات شیمیایی، مخالفت خود را با این تصمیم دولت اعلام کردند.

در همین رابطه قرار است ادی راما، نخست وزیر آلبانی امروز بیانیه ای صادر کند.

در همین حال، از فرانسه به عنوان جایگزین احتمالی برای نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه نام برده شده است.

از جمله این تسلیحات شیمیایی می توان به گاز اعصاب سارین، گاز خردل و شماری دیگر از مواد شیمیایی که استفاده از آنها ممنوع است؛ نام برد.

این مواد در زمانی که محل های تولید آنها در سوریه نابود شد، مهر و موم شده اند.

براساس توافقی که بین روسیه و آمریکا به امضا رسید سوریه موافقت کرده تا تسلیحات شیمیایی خود را منهدم کند.

در پی این توافقنامه، مذاکراتی برای چندین هفته در سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه هلند در مورد چگونگی انهدام دخایر تسلیحات شیمیایی سوریه انجام شد.

از آلبانی که اخیرا ذخایر گاز سمی خود را منهدم کرده، به عنوان یکی از محل های احتمالی انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه نام برده شده است.

اما معترضان در پایتخت آن کشور نگرانی خود را در مورد تامین مسائل ایمنی و تاثیرات احتمالی آنها بر صنعت توریسم ابراز کردند.

دولت نروژ پیشتر گفته بود به دلیل کمبود نیروی متخصص این تسلیحات را در آن کشور منهدم نمی کند. این دولت با اعزام یک کشتی غیرنظامی به همراه یک ناو محافظ به بنادر سوریه قصد دارد تسلیحات شیمیایی آن کشور را برای انهدام به محل دیگری منتقل کند.

مطالب مرتبط