پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

منظور روسیه از فرصت واقعی در مذاکرات هسته‌ای ایران چیست؟

Image caption حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین هشدار داده که زیاده خواهی می تواند مذاکرات هسته ای را دچار مشکل کند

با نزدیک شدن دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱ تحرکات دیپلماتیک مرتبط با این مذاکرات هم شدت بیشتر می یابد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مکالمه تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که هنوز "فرصتی واقعی" برای حل بن‌بست بین‌المللی موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران وجود دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در این مکالمه گفته در مذاکرات اخیر پیشرفت‌های خوبی حاصل شده بود، ولی افزوده که باید توجه شود که زیاده خواهی ها می تواند مسیر توافق برد-برد را با دشواری هایی روبرو کند.

در همین حال فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، که گفته می شد مواضع انتقادی کشورش یکی از موانع حصول توافق در دور قبلی مذاکرات در ژنو بود، دیروز تاکید کرد که تا زمانی که فرانسه متقاعد نشود که ایران یقینا بلندپروازی های نظامی هسته ای اش را کنار گذاشته، تحریمها علیه ایران به قوت خود باقی خواهد ماند.

آقای اولاند که در پارلمان اسراییل سخنرانی می کرد گفت فرانسه اجازه نخواهد داد که ایران به بمب اتمی دست کند.

همزمان باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در ادامه تلاشش برای متقاعد کردن کنگره به توقف بررسی تحریمهای بیشتر علیه ایران، قرار است امروز با جمعی از اعضای پر نفوذ مجلس سنا دیدار کند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که در داخل ایران، عده ای از نمایندگان مجلس گفته اند در صورتی که کنگره آمریکا تحریمهای جدیدی علیه ایران وضع کند مذاکرات ایران و ۱+۵ باید متوقف شود.

داریوش رجبیان برای بررسی این تحولات مصاحبه ای داشت با ماهان عابدین مدیر تحقیقات در مرکز مطالعات تروریسم در لندن و نخست از او پرسید روسیه، که در مذاکرات قبلی تقریباً خاموش بود، چرا این بار صحبت از فرصتی مغتنم یا واقعی برای پایان دادن به معضل هسته‌ای می‌کند.

این مصاحبه در برنامه چشم‌انداز بامدادی سه‌شنبه ۲۸ آبان پخش شده است.